Astma

Astma patrí k chorobám spojeným s modernou dobou. V súčasnosti môžeme pozorovať nárast ľudí trpiacich týmto ochorením. Astma je najčastejším detským chronickým ochorením. Postihuje asi 10% detí. Väčšinou ide o chlapca. V dospelosti prevažuje toto ochorenie u žien.

Astma

Astma môže byť alergické a nealergické. Postihuje dýchacie cesty, predovšetkým priedušky. Veľmi nebezpečné sú u tohto ochorenia akútne astmatické záchvaty. Tie môžu skončiť aj smrťou. Pri záchvatoch dochádza k zúženiu priedušiek a priedušničiek a ku vzniku dýchavičnosti.

Za vznikom tohto ochorenia je viac faktorov. Jedným z hlavných vinníkov vzniku tohto ochorenia sú alergie. Každý astmatik je prakticky aj alergik. Ďalším významným faktorom je znečistené prostredie. Spúšťačom môže byť aj nadmerný stres, dlhodobá práca v prašnom prostredí. Fajčenie patrí tiež k významným faktorom stojacim za vznikom astmy. Opomenúť nemožno ani dedičné predispozície.

Prvotným príznakom tohto ochorenia je náhla dýchavičnosť a suchý, dráždivý kašeľ. Ten je často v noci veľmi intenzívne a narušuje pokojný spánok. Okrem suchého a dráždivého kašľa je príznakom aj neustály kašeľ. Okrem toho astmatik často pociťuje nepríjemný tlak na prsiach a lapanie po dychu. Prejavy a priebeh tohto ochorenia môže byť prípad od prípadu rôzne.

Každý, koho trápi popísané symptómy, by mal čo najskôr navštíviť lekára. Vyšetrenie sa skladá z niekoľkých krokov. Na začiatku je vypočutí ťažkostí pacienta. Nasleduje vyšetrenie činnosti srdca a pľúc počúvaním a potom spirometria. Spirometria je označenie pre test, ktorým sa zisťujú parametre funkcie pľúc. Pacient si zapchá nos a vloží si do úst náhubok, ktorý je prepojený trubičkou sa spirometrom a nadychuje a vydychuje podľa pokynov. Spirometer je schopný zistiť dychový objem pľúc, rýchlosť prúdenia vzduchu pri výdychu a nádychu a ďalšie dôležité údaje. Po zistení, že pacient týmto ochorením trpí, je úlohou lekára zistiť príčiny, ktoré vyvolávajú astma u pacienta. K stanovenie príčiny sa využíva kožných testov na alergie a provokačných testov. Pri kožných testoch sa pacientovi injekcií vpichne alergény a hodnotí sa začervenanie a stupeň opuchu. Pri provokačným teste sa testovanému podajú určité látky a sleduje sa zhoršenie ťažkostí po nejakej fyzickej námahe.

Astma je v podstate nevyliečiteľným ochorením. Pri dodržiavaní liečby sa príznaky tlmí či dokonca zmizne. K liečbe ochorenia sa používajú antihistamiká. Môže ísť o lieky úľavovej či protizápalové. Úľavovej antihistamiká použije astmatik pri záchvate. Tento typ lieku potláča akútne ťažkosti záchvatu. Protizápalová antihistamiká pôsobí naopak dlhodobo. Slúži ako prevencia astmy.

Okrem liekov je najdôležitejším prvkom liečby prevencia. Tehotné ženy by nemali počas tehotenstva aktívne ani pasívne fajčiť. Narodené dieťa by sa nemalo dostávať do kontaktu s cigaretovým dymom a nemalo by zdržiavať ani v prašnom prostredí.

Ľudia s predispozíciami pre toto ochorenie by sa mali vyvarovať kontaktu so srstnatými zvieratami, mali by často upratovať a vysávať. Astmatici by to nemali ani preháňať s používaním parfumov, vonných tyčiniek a osviežovačov vzduchu. Dôležitá je tiež pravidelná výmena lôžkovín.

Ľudia, ktoré trpia astmou, sa v prvom rade musí vyhýbať rizikovým faktorom stojacim za vznikom ťažkostí. Astmatik musia dodržiavať protiprachový režim. Ten spočíva v tom, že z domácnosti odstráni všetky lapače prachu. V domácnosti astmatika sa nesmie ani fajčiť. Astmatik by nemal prechádzať žiadne ochorenie. Astmatik by mal športovať a blahodarné sú pre neho pobyty pri mori či na horách.

 


 

comments powered by Disqus