Cholera

Cholera je infekčné hnačkové ochorenie, ktoré sa vyskytuje hlavne v oblasti južnej a juhovýchodnej Indie, juhovýchodnej Ázie ai Je často v miestach so zlými hygienickými podmienkami a návyky. V našej krajine sa vyskytuje sporadicky, je väčšinou importovaná z rizikových oblastí.

Baktérie-Vibrio-cholerae-pôvodcu-cholery

Pôvodca

Pôvodcom cholery je gramnegatívne baktérie Vibrio cholerae. Je známych viac ako 200 druhov tejto baktérie. Sú však len dva druhy spôsobujúce cholerová nákazu (druhy O1, O139). Inkubačná doba do prepuknutiu choroby je 12-72 hodín.

Prenos

K nákaze cholerou dochádza vypitím infikovanej vody alebo jedením kontaminovaných potravín. Je potrebné dať si pozor na ustrice, morské plody, ale aj ovocie, zeleninu, ktoré môžu byť umyté kontaminovanou vodou.

Ďalším zdrojom baktérie spôsobujúce choleru je chorý človek.

Priebeh a príznaky cholery

Vibrio patrí medzi neinvazívnej baktérie. Rozmnoží sa v tenkom čreve, ale nepreniká do črevnej steny. Čím spôsobuje problémy je jeho toxín, tzv cholerotoxin, ktorý sa prichytáva na črevný epitel, dostáva sa do epitelových buniek a spôsobuje vylučovanie chloridov a vody z bunky do črevného lúmenu, čím dochádza k vodnatým hnačkám.

Cholera môže prebehnúť úplne bez príznakov, alebo aj len ľahkými príznakmi. Môže však mať aj závažný priebeh.

Hlavným nebezpečenstvom u cholery je riziko dehydratácie - straty tekutín.

Počiatok cholery je rýchly, od prvých chvíľ prejavov choroby sú prítomné vodnaté hnačky, ktoré nie sú sprevádzané kŕčmi v bruchu. Môže sa pridať aj zvracanie. Stolice aj zvratky mávajú vzhľad ryžové vody s prímesou vločiek hlienu.

Zriedkavo môže dôjsť k rozvoju cholery sicca, kedy nie sú prítomné vodnaté hnačky, ale skôr rozšírenie čreva vplyvom zadržiavanie tekutín v ňom, paralýza a nepriechodnosť.

Diagnóza

Je nutné brať do úvahy cestovateľskú anamnézu pacienta s hnačkou. Hnačka nie je sprevádzaný ďalšími ťažkosťami, známkami zápalu, teplotou ai

Laboratórne sú vykonávané kultivácia stolice na prítomnosť baktérie Vibrio.

Liečba cholery

Cholera sa lieči hlavne rehydratáciou - hydratáciou pacienta. Je nutné dbať na udržanie rovnováhy vnútorného prostredia. V prípade závažnej infekcie sa podávajú antibiotiká, ale mnohé kmene si na ne vyvinuli rezistenciu. Sú známe aj prírodné produkty, ktoré môžu byť nápomocné pri liečbe cholery. Sú to napr výťažky z čili papričiek, ktoré môžu znížiť produkciu choleratoxínu, rovnako tak výskum ukázal, že môžu pomôcť biely a červené korenie, aníz, škorica ai

Pacienta s cholerou je nutné izolovať na infekčnom oddelení.


Autor: Drahomíra Holmannová

 


 

comments powered by Disqus