Choroba ruka - noha - ústa

Choroba ruka - noha - ústa je infekčné ochorenie, ktoré najviac postihuje dojčatá a malé deti do 5 rokov, ale môžu ním ochorieť aj dospelí.

Infekčné ochorenia ruka noha usta

Choroba máva ľahký priebeh a trvá 7-10 dní.

Pôvodca choroby

Choroba je vyvolaná vírusy z čeľade picornaviridae, z rodu enterovírusy.

Vírusy sa prenáša z človeka na človeka alebo kontaminovanými predmetmi, tj. Slinami, sekréty z nosa, tekutinou z pľuzgierov či stolice.

Príznaky choroby ruka - noha - ústa

Inkubačná doba je 3-7 dní. Choroba sa prejavuje teplotami a výsevom drobných pľuzgierikov v ústach, ktoré môžu byť značne bolestivé, ďalej sa objavuje vyrážka aj na dlaniach a lakťoch a chodidlách a kolenách. Postihnuté môžu byť aj zadok a genitálie.

Choroba ruka - noha - ústa môže mať aj komplikácie, tie mávajú podobu postihnutie mozgu, tj. Meningitídy, encefalitídy, popr. parézy (neúplné obrny) ako u poliomyelitídy.

Choroba môže prebehnúť aj úplne bez príznakov, ale človek môže chorobu ďalej roznášať.

Diagnostika

Pre potvrdenie choroby sa vykonáva izolácia vírusu z nosohltana, stolice alebo mozgovomiechového moku, ak je postihnutá nervová sústava. Je tiež možné odobrať tekutinu z pľuzgierikov.

Odobratá materiál sa kultivuje na tkanivových kultúrach a určuje sa presný sérotyp vírusu. Je tiež možné vykonať PCR, tj. Nájdenie vírusovej RNA, či vyšetriť krv na prítomnosť protilátok v triedach IgM, IgG a IgA proti vírusu.

Liečba choroby ruka - noha - ústa

Choroba sa lieči len symptomaticky, tj. Znižuje sa teplota, tlmí bolesť. Nesmie sa zabudnúť na dostatočnú hydratáciu.

Prevencia

Dôležitou zložkou prevencie je hygiena, aby sa minimalizoval prenos, tj. Umývanie rúk, dezinfekcia predmetov a tiež obmedzenie kontaktu s chorým, nepáči, nezdieľať s ním napr. Uteráky.

Autor: Drahomíra Holmannová

 


 

comments powered by Disqus