Hypotenzia

Hypotenzia je stav, keď sú dlhodobo a opakovane namerané hodnoty krvného tlaku nižšie ako 100 / 60. Rovnako ako u hypertenzie je veľa možných príčin vzniku hypotenzie, často býva v dôsledku porušenia regulačných mechanizmov, ktoré sú zodpovedné za kontrolu a riadenie krvného tlaku. Tieto mechanizmy bývajú porušenej u chorôb periférnych nervov, u cukrovky, nedostatku vitamínov alebo abúzu alkoholu ai

Nízký krevní tlak

Podľa príčiny je možné deliť hypotenzia na :

  • Primárna, kde je príčina nejasná a nemožno ju presne určiť. Touto formou trpia najčastejšie mladí vysokí ľudia, častejšie potom ženy. Tu sa zrejme uplatňujú nerovnováhy v nervovom a hormonálnom systéme, ktorý riadi krvný tlak. Tento typ sa najčastejšie klinicky prejavuje v prípade dlhého státia v prostredí s nedostatkom vzduchu, teplu. Prejaví sa mdlobami až mdlobou. Podobne tak je možné vyvolať náhly pokles krvného tlaku rýchlym vstáním, napriamením. Krv stagnuje v dolných končatinách, nie je vyslaný dostatočne rýchlo signál, že je potrebné zmenšiť priesvit ciev. Jedná sa o tzv ortostatickú hypotenziu.
  • Sekundárne, kde je príčina známa a môže sa jednať napr o užívaní liekov, ktoré znižujú krvný tlak alebo srdcovú frekvenciu, ďalej sú to potom lieky rozširujúce cievy. Za hypotenzii sú zodpovedné aj poruchy žliaz s vnútornou sekréciou, napr nadobličky, štítna žľaza, poruchy a poškodenie srdca, obličiek, ochorenia ciev a nervového systému.

Okrem tohto je hypotenzia spojená aj so stratami krvi a dehydratáciou. Ďalšou príčinou potom môže byť aj anafylaktický šok alebo infekčná choroba.

Príznaky hypotenzia

Pokles tlaku krvi je zodpovedný za zníženie prekrvenia mozgu. Je teda sprevádzaný závratmi, mihanie až čierny pred očami, ale aj studeným potom, hučaním v ušiach. Môžu sa dostaviť aj poruchy vedomia spojené s pádmi. Pri dlhodobom a vážnom zníženie krvného tlaku môže dôjsť až k po škodenia orgánov z dôvodu nedostatočného prekrvovanie.
Ďalšími prejavmi sú únava, spavosť, pomalé reakciu, znížená schopnosť sústredenia, bolesti hlavy, ale aj bledosť či kruhy pod očami. Veľmi častým príznakom hypotenzia je aj zimomravosť as ňou spojené studené končatiny.

Kompenzačné mechanizmy tela - aby bolo zaistené dobré prekrvenie životne dôležitých orgánov snaží sa telo regulovať hypotenzii napr zvýšenou srdcovou frekvenciou, spomalením peristaltiky, znížením vylučovania moču.

Liečba hypotenzie

  • Najčastejšie sú volené zmeny životného štýlu. Zlepšiť diétne návyky, zvlášť potom je nutné dbať na pitný režim. Je možné, ale s opatrnosťou, zvýšiť príjem sodíka. Prospieva aj fyzická činnosť.
  • Krátkodobé zvýšenie krvného tlaku prinesú nápoje s obsahom kofeínu. Vhodnejšie ako káva je napr čierny čaj. Je možné tiež využiť pomoc sladkého drievka, vitamínu C či cesnaku. Nevhodný na zvýšenie tlaku je alkohol.
  • Podporou pre kompenzáciu krvného tlaku môžu byť aj elastické pančuchy, bandáže dolných končatín, aby nedochádzalo k hromadeniu krvi.
  • V prípade slabosti z nízkeho tlaku je najvhodnejší položiť postihnutého na chrbát a zdvihnúť mu dolné končatiny nad úroveň hlavy, čím sa zvýši krvný návrat k srdcu.
  • Pri ťažších prípadov je možné predpísať lieky, ktoré zvyšujú napätie cievnych stien.

Prognóza

Prognóza závisí na príčine a jej odstránení. Väčšinou nemá hypotenzia vážne dôsledky na zdravie človeka, skôr znižuje kvalitu života.

Autor: Drahomíra Holmannová
 


 

comments powered by Disqus