Jačmenné zrno

Jačmenné zrno ( hordeolum ) je akútny zápal mazovej žliazky ( Zeissove ), ktorá vyúsťuje do folikulu niektorej z rias. Tieto malé žliazky majú za úlohu zvlhčovať riasy a chrániť ich tak pred lámavosťou. V prípade, že dôjde u upchatia vývodu tejto žliazky, dôjde ik zanietenie, ktoré môžeme pozorovať ako začervenanú bolestivú hrčku na viečku, ktorá pripomína zrno mladého jačmeňa. Toto je spôsobené pomnožením baktérií, najčastejšie stafylokokov, v zapálenej žlázce a hromadením mazu, popr. hnisu.

Jačmenné zrno

Príčiny vzniku

  • Nesprávna alebo nedostatočná hygiena,
  • Nesprávne používanie dekoratívnej kozmetiky a jej odlíčenie,
  • Nesprávne zavádzanie kontaktných šošoviek a ich ošetrenie,
  • Dotýkanie sa oka neumytými rukami či špinavými predmetmi,
  • Pobývanie v prašnom a zaprášenom prostredí,
  • Oslabenie imunitného systému,
  • Iné ochorenia ako cukrovka, růžovka, zápaly slzných žliaz,
  • Nadmerné namáhanie očí,
  • Nedostatok vitamínov ai

Príznaky jačmenného zrna

Nepríjemný pocit a tlak v oku a jeho okolia. Pacient môže mať pocit, že mu do oka niečo spadlo a že sa toho nemôže zbaviť ani usilovným žmurkaním. K ječnému zrne tiež patrí bolesť celého očného viečka sprevádzaná pálením a rezaním oka. V ďalšej fáze sa objavuje začervenanie a opuch viečka a vytvorenie červeného vyklenutie - abscesu s hnisom. Tento sa môže samovoľne prevaliť alebo je možné ho uvoľniť lekárskym zákrokom. Nikdy ho sami nevymačkáváme ! Jačmenné zrno sa potom začne hojiť. Jačmenné zrno sa môže celé vstrebať alebo prejde z akútnej do tzv chronickej formy. Kedy sa vytvára nebolestivý tuhý hrboľ v očnom viečku. Tento stav nie je sprevádzaný opuchom, začervenaním ani bolestivosťou. Ak toto zrno činí akékoľvek ťažkosti, zhoršené žmurkanie, previs viečka, a tým aj zhoršené videnie, je vhodné uvažovať o chirurgickom odstránení.

Liečba jačmenného zrna

Keďže nie je jačmenné zrno závažné ochorenie, je možné ho liečiť aj doma. Je nutné mať dostatok trpezlivosti a dovoliť ječnému zrne " dozrieť " a prasknúť. Zrenia je možné urýchliť teplými obkladmi. V prípade intenzívnejšieho svrbenia a bolesti oka či komplikácií je lepšie sa poradiť s lekárom, nechať si predpísať antibiotickú očnú masť alebo kvapky. V čase akútnej formy jačmenného zrna by sa nemali používať kontaktné šošovky, nanášať make - up ai aktivity súvisiace s dotýkaním sa oka.

Bežne trvá 5-7 dní, než dôjde k hojeniu. Ak sa čas liečba a ťažkostí predlžuje, je vhodné vyhľadať očného lekára.

Vhodné je tiež podporenie imunitného systému napr podávaním vitamínov C, B, minerálov, zvýšenou konzumáciou ovocia a zeleniny.

Prevencia jačmenného zrna

Ak si prečítame príčiny vzniku jačmenného zrna, je jasné, že dôležitá je predovšetkým hygiena. Dôležité je dbať na čistotu rúk. Zamedziť častému dotýkanie očí, ich protírání atď okrem rúk je dôležité venovať pozornosť aj čistote očných pomôcok. Sú to prevažne kontaktné šošovky. Je nutné sledovať kvalitu a životnosť roztokov, v ktorých sa šošovky po vybratí z oka prechovávajú. Nemali by sme podceňovať ani starostlivé odličovanie a celkové umytie tváre.

Komplikácie

Najčastejšou komplikáciou je rozšírenie zápalu - zápal môže zasiahnuť slznej žľazy, celý okraj očného viečka či očnice. Dlhšie môže dochádzať aj k recidívam či dlhému dozrievania zrna.

Autor: Drahomíra Holmannová
 


 

comments powered by Disqus