Natiahnutý sval

Najčastejšími športovými úrazmi je natiahnutie svalu. Natiahnutie svalov vzniká v dôsledku svalového preťaženia, zvyšujúce sa svalové napätie poškodí svalové vlákna, ktoré sa môžu pretrhnúť. Nedochádza k úplnej ruptúre, pretrhnutie svalu, len jednotlivých svalových vlákien. Príčinou môže byť neobvyklý a prudký pohyb alebo precenenie síl a nastupujúcej únava. Často je to v dôsledku nedostatočnej prípravy pred športovým výkonom, tj. Nedostatočné pretiahnutie a rozohriatie. Najviac trpia natiahnutými svaly nepravidelný športovci, ktorí si naloží viac, ako zvládnu.

Natiahnutý-sval-pri-behu

Príznaky

opuch

Týka sa časti tela

Medzi najviac postihnuté svaly sú tie na dolných končatinách.

Príznaky natiahnutie svalov

Natiahnutie svalu sa prejavuje náhlou ostrou bolesťou, ktorá trvá niekoľko dní a nemizne ani v pokoji. Sval môže byť stuhnutý až v kŕči aj bolestivý na pohmat. Môže byť prítomný aj opuch. Ťažkosti sa zvyšujú pri záťaži svalu.

Diagnostika

So svalovým postihnutím je nutné navštíviť lekára, aby posúdil jeho vážnosť. Podľa toho sa totiž odvíja aj následná liečba. Sval sa vyšetrí pomocou ultrazvuku a tým sa určí stupeň poškodenia svalových vlákien.

Liečba natiahnutého svalu

Je dôležité vedieť, že natiahnutý sval by sme nemali zaťažovať, takže nerozhýbávat. Liečbou je kľudový režim. V prvých hodinách po natiahnutí svalu je možné ho chladiť na desať minút čo hodinu. Opuch sa zníži miernym zdvihnutím končatiny. Následne je vhodné sval skôr zahrievať, napr. V teplej kúpeli a stiahnuť elastickým obväzom. V liečbe sa uplatní aj masti s protizápalovým účinkom. Po zlepšení je doporučovaná rehabilitácia s pozvoľným zaťažovaním natiahnutého svalu.

Doba liečenia sa môže pohybovať od niekoľkých dní až po mesiace, to podľa závažnosti natiahnutie. Pokiaľ nedôjde k dodržaniu liečebného režimu, môže dôjsť k vzniku väzivové jazvy v svale.

Prevencia natiahnutie svalu

Natiahnutie svalu je možné zdarne predchádzať, ak dodržiavame pred športovým výkonom isté pravidlá. Najdôležitejšie je vždy začať rozcvičkou, aeróbne aktivitou v podobe ľahkého kluse, svižnej chôdze ai. Svaly sa zahrejú a prekrví. Nasledovať by mal strečing, pretiahnutie svalov. Mali by sme voliť takú záťaž, ktorú dokážeme zvládnuť, nie je vhodné preceňovať svoje sily, necvičiť, ak sme unavení alebo chorí.

Autor: Drahomíra Holmannová

 


 

comments powered by Disqus