Rakovina hrubého čreva

Jedná sa o jedno z najčastejších rakovinových ochorení v Českej republike. V celosvetovom meradle dosahujeme dokonca prvého miesta. Na vine je predovšetkým nezdravá strava plná tučných jedál. Prejedanie, nedostatok pohybu, nadmerné užívanie alkoholu a fajčenie - to všetko môže spôsobiť mutáciu buniek vo hrubom čreve a následnej rakovinové bujnenie. Dôležitú úlohu zohrávajú aj genetické predispozície. U familiárnej adenomatóznej polypózy je napríklad neskorší výskyt nádoru takmer istý.

Rakovina hrubého čreva

Najrozšírenejším typom rakoviny hrubého čreva je kolorektálny karcinóm (adenokarcinóm hrubého čreva). Jeho najväčší výskyt je vystopovať u ľudí starších ako päťdesiat rokov, viac ako ženy postihuje mužov. Miestom jeho vzniku je väčšinou konečník a esovitý tračník. Nádor môže ďalej metastázovať do lymfatických uzlín, krvnou cestou napáda pečeň, pľúca a kosti. Väčší nádor spôsobuje nepriechodnosť čriev. Medzi ďalšie, podstatne vzácnejšie nádory hrubého čreva patrí karcinoidmi (v tenkom čreve, hrubom čreve a apendixu) alebo napríklad lipomy (v podslizničním väzive čreva).

Príznaky

Jedným z hlavných príznakov je zmena vo vyprázdňovaní. Hnačka sa strieda so zápchou, v stolici sa objavuje krv alebo hlien. Ďalšími z príznakov je nechutenstvo, celková slabosť, strata na váhe. Bolesť brucha nemusí byť nutne prítomná. Pri akomkoľvek podozrení alebo zmene inak pravidelného vyprázdňovania je potrebné vyhľadať lekára. Ak nie sú žiadne podozrivé príznaky prítomné, aj tak je doporučené po päťdesiatom roku života podstupovať pravidelné prehliadky. Zradné môže byť takzvané okultné krvácanie, kedy krv v stolici nie je voľným okom viditeľná. Pre jej zistenie sa vykonáva bezbolestný test okultného krvácania. Pre včasné zachytenie choroby sa ďalej praktizuje pohmatové vyšetrenie.

Ak má doktor podozrenie na výskyt karcinómu, pacient je poslaný na ďalšiu prehliadku, ktorú zahŕňa endoskopia a röntgen. Histologický rozbor odobratej vzorky (pri endoskopii či operácii) dá konečný verdikt o zhubnosti alebo nezhoubnosti nádoru.

Liečba rakoviny hrubého čreva

Nádor sa primárne lieči operatívne cestou. Pri umiestnení nádoru v konečníku sa najčastejšie vykonáva neskôr tiež kolostómia. Pri nej je chorému urobený vývod z čreva. Karcinóm na vyšších miestach, ako sú napríklad časti tračníka, sa po odstránení rieši spojením dvoch zdravých časti k sebe. Po operácii môže byť následne zahájená aj chemoterapia. Záleží na rozsahu a umiestnenia nádoru. Podchytí Ak pacient choroba včas, má veľkú nádej na uzdravenie.

Prevencia

Nepropuknutí choroby môžeme priaznivo ovplyvniť vhodným stravovaním. Strava by mala byť bohatá na čerstvé ovocie a zeleninu, vyskytujú sa v nej ryby. Úprava mäsa a ďalších potravín má byť minimálny. Grilovanie, vyprážanie, pečenie či Uden zbavuje potraviny ich živín a napomáha k zrodu látok škodlivých. Dôležitý je aj pravidelný prísun vlákniny, ktorá zvyšuje obsah stolice a tým aj napomáha z tela vyplavovať karcinogénne látky. Obmedzenia a najlepšie úplné vypustenie alkoholu a cigariet je samozrejmosťou. U dedičných chorôb ako je familiárna adenomatóznej polypóza sa ako prevencia rovno odstraňuje celý tračník. Vyhýbať by sme sa tiež mali obezite a dbať na dostatok pohybovej aktivity.

Autor: Simona Knotková

 


 

comments powered by Disqus