Šarlach

Šarlach je infekčné ochorenie sprevádzané typickou vyrážkou. Najčastejšie sú šarlach postihnuté deti predškolského a školského veku.

Vyrážka pri infekci-šarlach

Pôvodca

Streptococcus pyogenes, čo je beta hemolytický streptokok zo skupiny A. Produkuje tri druhy pyrogenního toxínu, ktorého predchádzajúci názov bol spaľovať toxín.

Šarlachová infekcia sa prenáša kvapôčkami z nakazeného človeka či bacilonosiča. Inkubačnej dobe je cca 2-5 dní. Vstupnou bránou infekcie je nosohltan či porušená pokožka, v takom prípade hovoríme o rannej šarlachu.

Príznaky šarlachu

K spá patrí typický spaľovať exantém, ktorý je najviac vyjadrený v oblasti podbruška, vnútornej strane stehien, podpazušie a lakťových jamkách. Okrem začervenanie býva pokožka na pohmat drsná, krupicové. Vyrážka mizne asi za 4 dni od výsevu. Po vyrážke pokožka rohovaní a olupuje sa.

V tvári sa tvoria začervenanie, pacientovi akoby horeli tváre, ktoré vybledává v okolí úst, tzv Filatovov príznak a je postihnutý aj jazyk, ktorý pripomína "maliny" - malinový jazyk, na poschodí ústnej dutiny je možné nájsť drobná krvácavá ložiskami. Krčnej čípok je opuchnutý a na mandliach sa tvoria hnisavé čapy.

Šarlach sprevádza aj Šrámkov príznak, čo sú drobné papuly u lôžok nechtov a na ušných lalokoch.

Ďalej potom sú so šarlach spojené príznaky ako horúčka, vracanie, bolesť brucha, ťažkosti s prehĺtaním, únava. Môže sa pridať aj kašeľ a chrapot.

U osôb imunitne oslabených môže pyrogénne toxín produkovaný streptokokom spôsobiť aj toxický šok.

Diagnóza

Klinický obraz je väčšinou natoľko výrečný, že ďalšie vyšetrenia už len potvrdí predpoklad. Vykonáva sa výter z mandlí, krvný obraz - CRP, sedimentácia, lymfocyty, a sérologie na dôkaz protilátok proti streptolyzinu - antistreptolyzín A (ASLO).

Liečba šarlachu

Liekom prvej volny v prípade spaľovať infekcie je penicilín, ktorý sa predpisuje na najmenej 10 dní, ak je pacient alergický, volí sa erytromycín alebo tetracyklín. Ďalej je vhodné doplniť antibiotiká symptomatickou liečbou - antipyretiká, kloktadlo, v prípade svrbenia antihistaminiká ai

Komplikácie

Ako každú infekciu aj šarlach môže byť spojená s komplikáciami, ktoré však nie sú časté.

Sú nimi: absces v oblasti krčných mandlí, retrofaryngeálnych absces, akútny zápal obličiek (glomerulonefritída), reumatická horúčka, postihnutie srdca - chlopní aj svalu, či postihnutí nervovej sústavy.

Prevencia proti šarlachu

Neexistuje žiadna zaručená prevencia, nie je očkovanie, len dodržiavanie hygienických pravidiel, posilňovanie imunitného systému.


Autor: Drahomíra Holmannová

 


 

comments powered by Disqus