Vitiligo

Choroba bielych škvŕn (Vitiligo) je kožné ochorenie tzv. Získané, prejaví sa v priebehu života. Prejavy vitiliga zahŕňajú vznik bielych ohraničených škvŕn, ktoré postrádajú pigment. Vitiligom sú často sprevádzané iné autoimunitné choroby. Vyskytuje sa u 1% populácie, a to najviac vo vekovej kategórii 10 - 30 rokov.

Choroba-bielych-skvrn

Vznik vitiliga

Presný mechanizmus vzniku vitiliga nie je známy. Je však isté, že sa jedná po poškodení melanocytov - kožné bunky, ktorá produkuje pigment, zrejme autoimunitným zápalom, toxickým pôsobením alebo zlou komunikáciou medzi melanocyty a neuróny. Často sprevádza iné ochorenia. Najčastejšie je vitiligo spojené s chorobami štítnej žľazy, cukrovkou alebo anémiou.

Delenie

  • Fokálnej - pri tomto type vitiliga sa objaví jedna alebo viacero škvŕn na jednej časti tela.
  • Segmentálnej - tento typ je spojený s prítomnosťou jednej alebo viacerých škvŕn, ktoré sa nachádza na jednej strane tela.
  • Generalizované - s vitiligom tohto typu je spojený výskyt škvŕn, ktoré sú rozosiate na rôznych častiach tela. Najväčšia koncentrácia vitiligových škvŕn je v oblasti očí, pier, lakťov, na prstoch, v krížovej krajine atď.
  • Univerzálna - táto forma vitiliga postihuje viac ako 80% kože.

Príznaky vitiliga

Vitiligo je bledosť, teda strata pigmentácie v ohraničenej oblasti kože. Sú to biele škvrny, ktoré mávajú veľkosť asi 0,5 - 5 cm. Prvý škvrny vitiliga sa často objavujú na zranené pokožke, na mieste prudkého opálenie ai. Zhoršenie choroby je potom spojené so stresom či inou vážnou chorobou, inak môže byť vitiligo v období pokoja, kedy sa nijako nerozširuje. Okrem prostého výbledom úseku pokožky môže vitiligo sprevádzať aj zbeleniu vlasov v ohraničených ložiskách, tieto môžu aj vypadávať. U pacientov s vitiligom je potom väčšie riziko vzniku rakoviny v postihnutom mieste na koži.

Vyšetrenia spojené s vitiligom

Vykonáva sa krvné testy na vylúčenie prítomnosti ochorenia žliaz s vnútornou sekréciou, ďalej potom sa stanovuje hladina krvného cukru a hlavne autoprotilátok. Rozhodujúce pre určenie diagnózy vitiligo je vyšetrenie Woodovú lampou, ktorá vyžaruje UV svetlo. Po ožiarení UV svetlom sú biele škvrny lepšie viditeľné. Toto je veľká pomoc hlavne u pacientov s bledou pleťou. Vyšetruje sa aj vzorka odobraté kože, ktorý je zasielaný na histologické vyšetrenie.

Liečba choroby bielych škvŕn

Liečba vitiliga patrí do rúk dermatológa. Predtým je ale nutné vylúčiť možné pridružené choroby. Dermatológ môže využiť miestnu liečbu, tj. Napr. Fototerapiu s využitím UV svetla, čo sa kombinuje s nanesením mastí, ktoré zvyšujú citlivosť pokožky na účinky UV. Ďalšie topickú (povrchovú) liečbou je tiež aplikácia kortikoidných masťou. U nešířícího sa pokojného vitiliga je možné využiť chirurgickej liečby, kedy sa transplantujú kožné štepy alebo len separované melanocyty, ktoré zaistia pigmentáciu pokožky. V prípade, že vitiligo postihuje viac ako 20% povrchu tela, je na rade celková liečba. Je možné využiť fototerapiu, kedy sa pacient umiestňuje do kabínky podobné soláriu. Ďalej sa používajú kortikoidy. Prospieť môže aj pobyt v kúpeľoch. Vzhľadom k tomu, že vitiligo reaguje na stres, je vhodné zvážiť aj psychoterapiu, lebo aj samotné vitiligo môže u citlivejších pacientov spôsobiť psychické ťažkosti.

Prognóza

Vitiligo vymiznú až u 30% pacientov spontánne. U tých, čo pretrváva, je nutné sledovať, či sa nerozvíja nádorové ochorenie. Je dôležité dbať na nanášanie opaľovacích krému s dostatočným UV faktorom nielen pred plánovaným slnením.

Autor: Drahomíra Holmannová

 


 

comments powered by Disqus