Zanet dvanástnika

Dvanástnik (tiež dvanástnik) je prvý úsek tenkého čreva, ktorý nadväzuje na žalúdok. Prebiehajú ak v ňom zápalové procesy, hovoríme o duodenitída, teda zápalu dvanástnika. Ten najčastejšie spôsobuje baktéria Helicobacter pylori, ktorá prebýva na žalúdočnú sliznicu. Vzniknúť ale môže aj ako následok gastroezofageálneho refluxu (tok žalúdočných štiav pri ňom putuje späť do pažeráka), vírusového ochorenia, užívanie liekov (predovšetkým nesteroidných antiflogistík ako sú napríklad aspirín a ibuprofén) alebo zlého stravovania. Zápal sa vyskytuje v akútnej a chronickej forme. V populácii ale nepatrí medzi najfrekventovanejšie ochorenia.

Bolesť brucha pri zápal dvanacterniku

Príznaky zápalu

Človek sa zápalom dvanástnika má bolesti v brušnej oblasti. Často je nútený k vracaniu a trápi ho nadúvanie a hnačky. Nemá chuť k jedlu. V jeho stolici môže byť nájdená krv. Príznaky všeobecne pripomínajú vredové ochorenie a znateľné sú najmä po jedle.

Liečba

Zápal dvanástnika je veľakrát ťažké hneď na prvýkrát diagnostikovať, pretože jeho symptómy sú ľahko zameniteľné s akýmkoľvek iným ochorením tráviaceho traktu. Potvrdzujúci verdikt nám dá až endoskopické vyšetrenie. V prípade infekcie spôsobenej baktériou sú chorému predpísaná antibiotiká. Ďalej sa užívajú lieky na zníženie tvorby kyseliny chlorovodíkovej v žalúdku a je nasadená diéta. V prevencii proti prepuknutiu zápalu dvanástnika aplikujeme správnu životosprávu a vyhýbanie sa dráždivým podnetom. Vhodné napríklad nie sú korenistá jedla, užívanie alkoholu a cigariet.

Autor: Simona Knotková

 


 

comments powered by Disqus