Hypochondria

Bojíte sa, že dostanete nejakú chorobu? Kedy sú obavy na mieste a kedy už ide o psychickú poruchu? Je dobré mať zdravý strach a chrániť sa pred chorobami, ale keď sa tento strach zvrtne, nastáva trápenie ako pre postihnutú osobu tak pre okolie, ktoré je každý deň informované o nebezpečenstve, ktoré hrozí z jedla, neporiadku či nesprávnej životosprávy.

Hypochondrické porucha

Príznaky Hypochondria

Sám človek si asi neuvedomí, že jeho strach z chorôb už prešiel tzv. Hranicu únosnosti. Vždy by malo zasiahnuť okolia a poradiť mu, aby navštívil lekára. Praktický lekár tu však nebude tým pravým, pomôže psychológ, ktorý dokáže odhaliť problém od začiatku.

Príčiny vzniku

Za príčinu nemožno pokladať jedinú vec, lekári našli vyšší výskyt u prvorodených detí, u ktorých matky dbali na väčšie bezpečie a viac sa o danej dieťa starali. Rozvinutie tejto choroby sa najčastejšie objavuje po prekonanom ochorení, kedy sa pacient znovu necíti dobre, ale začne sa opakovane sledovať, merať a strachovať sa či ak sa choroba opäť nevráti. Príčinou je tiež to, že pri chorobe je o pacienta zvýšená pozornosť a tým je pacientovi dopriate komfortu, ktorý v dobe zdravia nemá. V malom% ľudí sa táto porucha zmenší a následne úplne vymizne. Ak má však niekto k psychickým chorobám sklony, nezaobíde sa bez odbornej pomoci. Hypochondria môže vypuknúť v akomkoľvek veku, zriedkakedy po 50. roku života. Typickým je pre hypochondriky tiež branie vitamínov a iných podporných preparátov.

Liečba Hypochondria

Najdôležitejšie je, aby lekár naozaj vylúčil možnosť akéhokoľvek ochorenia. Liečba je potom dlhodobá, pacient berie psychofarmaká a dochádza na psychoterapia za odborníkom. Cieľom terapie je, aby človek dokázal obmedziť opakované uisťovanie o svojom zdravotnom stave. A tiež, aby dokázal rozpoznať, kedy sa jedná o skutočnú chorobu alebo len o prejav úzkosti. Stres a záťažové situácie môžu chorobu prehĺbiť.

Hypochondria trpelo v minulosti i mnoho známych ľudí a bolo o nej natočených niekoľko filmov, niektoré sú dnes veľmi známe a uznávané. Rada na záver - nepodceňujte riziko ochorenia, len sa nestresujte kadejakým ochorením, ktoré sa objavia vo vašom okolí, alebo u vášho známeho.

Autor: Lucie Kľiková

 


 

comments powered by Disqus