Mŕtvy zub

Mŕtvym zubom sa rozumie odumretiu cievneho zásobenia v kanáliku vnútri zuba a nervov. Ovšem medzi ľuďmi koluje mnoho mýtov, ktoré tvrdia niekedy nepresné údaje.

Odumretú zub

Príčiny ochorenia

Cievy prinášajú do zuba živiny a kyslík a odvádzajú odpadové látky, preto keď sa táto cesta z akéhokoľvek dôvodu pretrhnúť, môžeme zub nazvať za mŕtvy. Vďaka nervovým zakončením môže zub reagovať na studené či teplé predmety a tým sa chrániť. Zápal sa môže do zubného kanálika dostať tak z ďasna, tak v dôsledku kazu, ktorý si razí cestu do vnútra zuba. Zubný kaz je vlastne bakteriálne ochorenie zuba, ktoré je spôsobené nedostatočnou hygienou. Ďalšou príčinou mŕtveho zuba môže byť úraz či zápal nervov či ciev v tele, tento zápal potom doputuje až do zubného kanálika.

Ako zistiť mŕtvy zub

V minulosti sa mŕtvy zub nekompromisne odstraňoval, v súčasnej dobe sa už zub akýmkoľvek prostriedkom zachraňuje. To, že práve vy máte mŕtvy zub len tak nezistíte. Je pár rád ako doma zistiť mŕtvy zub, ale nemožno to z presnosťou povedať. Medzi najčastejšie rady patrí kliknúť na zub alebo skúsiť studené či teplé. Ak je v zube zápal bude vás to veľmi bolieť. Treba zájsť k zubárovi, ktorý vám urobí röntgen, kde uvidí, či je zub mŕtvy a ako moc je poškodený.

Ošetrenie

V prvom rade je potrebné celý kanálik vyčistiť a zub zafixovať. Pretože sa v dôsledku odumretia môže nepríjemne kývať. Teraz zubár zvládne toto ošetrenie do niekoľkých hodín, a vy tak nebudete musieť na kresle stráviť dlhé týždne. Je však potrebné zubára navštíviť. Zlé alebo vôbec žiadne ošetrenie vás môže veľmi potrápiť. Hlavne čo sa bolesti týka.

To, že mŕtvy zub mení farbu a čierna, je mýtus. Je plno ľudí, ktorí majú mŕtvy zub viac ako 10 rokov a žiadnu zmenu farby nepociťujú. Farba sa môže meniť v dôsledku nahromadenia krvi v kanáliku alebo nedostatočnom vyčistení.

Autor: Lucie Kľiková

 


 

comments powered by Disqus