Pľuzgiere

Prečo vlastne pľuzgier vzniká? A aké zloženie má tekutina v ňom obsiahnutá? Má sa pľuzgier prepichnúť alebo nechať byť? Pri akom ochorení sa pľuzgiere objavujú? Aká je správna liečba a prevencia pľuzgierov? To všetko sa dozviete v našom článku, ktorý sme pre vás pripravili.

Pľuzgiere

Pľuzgier je úplne bežná vec, ktorá trápi ľudí naprieč celému svetu. Je to nepríjemná a bolestivá vec, ale ak nemáte pľuzgiere spôsobené popáleninami na väčšej ploche, nie je pľuzgier nijako nebezpečný.

Ako vzniká pľuzgier

Pľuzgier vzniká na koži, ktorá je podľa anatómie rozdelená na tri časti - pokožka, škára a podkožné väzivo. Pokožka je ochranná vrstva, zamša má bohaté zásobenie, potné žľazy a vlasové folikuly a v podkožnom väzive je izolačná vrstva, ktorá nás chráni pred výkyvmi teplôt. Pri neprimeranom tlaku na určité miesto na pokožke sa jednotlivé vrstvy oddelia a zamša začína produkovať tekutinu, ktorá je vlastne krvný plazmou z malých kapilár prítomných v škáre a mala by chrániť odhaľujúci sa časť. Tekutina sa hromadí v úbytok vrstve pokožky, ak sa pokožka pretrhne odhalí sa ničím nechránená zamša, v ktorej sú nervy a cievy, ktoré spôsobujú krvácanie a bolesť.

Liečba pľuzgierov

Obnova začína približne za 6 hodín od odstránenia tlaku. Už za 48 hodín sa vytvorí nové vrstvy na škáre a bolesť vymiznú. Ak vám pľuzgier nepraskne, vrstvy sa začínajú tvoriť pod tekutinou, ktorá sa potom absorbuje.

Rozhodne neprepichovať pľuzgier, ktorý je veľký, napríklad pri popáleninách. Určite tým neprispeje rýchlejšiemu hojeniu, naopak. Tekutina chráni zamšu a zabezpečuje jej ideálne podmienky pre znovu zacelenie. Pri menších pľuzgierov, ktoré sa vytvoria napríklad vďaka zlej obuvi, je možné dezinfekciou a sterilnou ihlou pľuzgier prepichnúť a potom sterilne zakryť. Dávajte si však pozor, aby sa vám do otvorenej rany nedostala infekcia.

Prevencia je v tomto prípade jednoduchá, nenosiť topánky, ktoré vás škrtí. Nosiť ponožky do vysokých topánok, nemať bosú spotenú nohu v topánkach.

Autor: Lucie Kliková

 


 

comments powered by Disqus