Zrýchlený tep

Medzi časté príznaky chorôb patrí zrýchlený tep. Či už sa jedná o ochorenie srdca, ciev, mozgu, pľúc alebo napríklad stresové situácie, vždy je prítomný zrýchlený tep. Ak na sebe pozorujete v pokojovom režime zrýchlený tep alebo vám zrazu začne srdce rýchlejšie biť, bez toho aby ste robili nejakú namáhavú prácu, zbystrite a radšej si zájdite k lekárovi. Zrýchlený tep nikdy neznačí nič dobré a je potrebné zahájiť liečbu. Samozrejme s ohľadom na situáciu, keď sa zrýchlený tep objavia úplne fyziologicky. Zrýchlený tep je patologický v situáciách kedy ste v pokoji.

Zrýchlený tep

Zrýchlený tep môže byť prítomný v stresových situáciách, pri pohovore, maturite, schôdzke, poskytovanie prvej pomoci, pri športovom výkone. Ak sa tep vráti do niekoľkých desiatok minút do normálu od skončenia tejto situácie je všetko v poriadku a je to fyziologická odozva organizmu. Pri závažnejšom ochorení srdca, pľúc či nervové poruche môže byť prítomný zrýchlený tep, ktorý značí, že sa niečo v našom tele deje.

Mali by ste pociťovať ďalšie príznaky, ktoré vedú k odhaleniu diagnózy. My si popíšeme najznámejšie situácie a choroby kedy sa zrýchlený tep objavuje a kedy je potrebné vyhľadať lekára.

  • Infarkt myokardu - civilizačné ochorenie, ktoré je veľkým problémom modernej doby. Akútny stav, keď sa upchá jedna z hlavných tepien, ktorá zásobuje srdcový myokard kyslíkom.
  • Mozgová príhoda - obdobný stav ako infarkt myokardu, s tým rozdielom, že postihnutá tepna je v mozgu a ochromí konkrétnu časť mozgového systému.
  • Krvácania - narušenie integrity steny cievy, následné krvácanie vedie organizmus k veľkému výkonu, kedy sa krv musí dostať do mozgu a hrudníka, tým sa zvyšuje tep.
  • Srdcová arytmia - stav, keď srdce nepracuje pravidelne a nedokáže správne pumpovať krv do celého tela.
  • Psychické poruchy - stres, úzkosť, bolesť, mdloby, strach tieto všetky psychické problémy vedú k zvýšenému tepu, je vytvárané väčšie množstvo adrenalínu, ktorý vedie k tomuto javu.
  • Zvýšená telesná teplota (infekcia) - organizmus bojuje s infekciou a potrebuje čo najrýchlejšie odplavovať škodliviny a naopak zásobovať postihnuté miesto živinami a bielymi krvinkami.
  • Otravy a alergie - to isté sa deje aj keď je človek otrávený alebo má alergickú reakciu, telo sa snaží reagovať na vzniknutú situáciu, vyplavuje adrenalín a snaží sa alergény alebo škodlivé látky vylúčiť z tela.

Ak sa vám zdá, že máte tep vyšší než kedykoľvek a problém je dlhodobý, navštívte radšej lekára. Určite viete, ako sa vaše telo chová v stresových situácií, ktoré sú počas vášho života prítomné opakovane, ak sa však telo správa inak aj v pokojovej fáze, je tu niečo zle a mal by sa na vás pozrieť odborník. Všetky testy na ochorenia srdca, ciev, pľúc a nervovej sústavy vám vyšli negatívne? Vinu hľadajte v psychike, tá totiž dokáže veľmi potrápiť a problémy, ktoré máte sa začínajú pomaly nabaľovať a jedného dňa sa prejaví napríklad zvýšeným tepom či nepravidelnú srdcovú činností. Preto nezanedbávajte ani možnosť, že sa deje niečo s vašou psychikou a vyskúšajte bylinkové čaje, cvičenie či dovolenku.

Autor: Lucie Kliková DiS.

 


 

comments powered by Disqus