5 tipov, ako predísť problémom s dojčením pomocou kvalitnej odsávačky
Dojčenie je tou najprirodzenejšou cestou, ako nakŕmiť novorodenca a zároveň vybudovať silné puto medzi matkou a jej dieťaťom. Okrem všeobecne uznávaných pozitív má však aj svoje úskalia. Kým fľaštička s umelým mliekom je plne funkčná, kedykoľvek ju potrebujete, o prsiami je nutné sa patrične starať. Prečítajte si 5 tipov pre správne dojčenie a predídete tak nechceným problémom!
Dojčenie
1. Dojčite pravidelne
Optimálnú metódou pre zaistenie dostatočnej priechodnosti mliečnych žliaz je pravidelné dojčenie dieťaťa, pri ktorom úplne vyprázdnite prsia. Snažte sa s vaším bábätkom "zohrať" a dojčite ho k jeho i vašej spokojnosti.
2. Kúpte si kvalitnú odsávačku
Môže sa stať, že vaše mliečne žľazy budú produkovať oveľa viac mlieka, než vaše dieťa stihne spotrebovať. V žiadnom prípade sa nesnažte také mlieko uschovať "do zásoby". Naopak je úplne zásadné prebytočné mlieko odstriekavať, aby ste zabránili možnej infekcii a bolestivému tvrdnutie pŕs. Na trhu sú dnes moderné odsávačky materského mlieka, ktoré vám celý proces výrazne urýchli a uľahčí. Akonáhle máte pocit, že sa vám v prsiach tvorí stvrdnuté hrudky, alebo na bradavkách vidíte biele guľôčky materského mlieka, okamžite zahájte odsávanie, aby ste zabránili nepriechodnosti mliečnych žliaz.
3. Starajte sa o svoje prsia
Celé tehotenstvo ste sa poctivo natierala a teraz už by ste chcela mať pokoj? Na podobné úvahy radšej rýchlo zabudnite. Teraz, keď sú vaše prsia v permanencii, je správna starostlivosť oveľa dôležitejšie. Dbajte na vhodnú veľkosť podprsenky, ktorá nebráni voľnému prietoku mlieka. Snažte sa prsia počas dojčenia masírovať smerom od paže k bradavke a nezabúdajte ich pravidelne striedať. Samozrejmosťou by mala byť špeciálna mazací emulzia, a ak vás prsia po dojčení bojí, aplikujte studený obklad.
4. Dbajte na správnu teplotu
Jedno staré babské porekadlo hovorí, že dojčiaca žena, ktorá prekoná horúčku, dojčiť prestane. Či už na podobné povery veríte, alebo nie, náhle zmeny vašej telesnej teploty nepodceňte. Ak vaše teplota v dôsledku ochorenia dosiahne 38 ° C, mali by ste sa ihneď poradiť s ošetrujúcim lekárom. Zvýšená teplota môže zároveň znamenať zápal pŕs a s ním spojené problémy s dojčením. Vhodné lekárske teplomery dnes kúpite za pár korún a ušetrí vám veľa starostí.
5. Nebojte sa opýtať odborníka
Nikto učený z neba nespadol a u novopečených mamičiek to platí dvojnásobne. Dojčenie vám možno v prvých dňoch príde ako hotová veda, a ak máte sebemenší problémy, neváhajte sa obrátiť na odborníka. To, že vaša mamička vychovala tri deti bez mihnutia oka, totiž neznamená, že aj vám sa to podarí. Vyhľadajte vo svojom okolí kvalifikovanou laktačnú poradkyňu, alebo sa spýtajte priamo lekára. Užitočné informácie vám môže poskytnúť aj špecialista na lekárske prístroje, spoločnosť Krásny - zdravotnícka technika, predajca odsávačiek materského mlieka. Nehanbite sa o dojčení hovoriť - ide predsa o zdravie vás aj vášho potomka.