Anatómia
Achillova šľacha
Achillova šľacha, známa ako achilovka (tendo Achillis) je úponová šľacha lýtkového svalu. Je to najpevnejší šľacha človeka na nohe, ktorá spája trojhlavý lýtkový sval s pätovú kosťou, a tým je významnou súčasťou behu…
Centrálny nervový systém
Najdôležitejšia časť nervovej sústavy je centrálna nervová sústava. Tu sú vyhodnocované podnety a následne zasielajú späť efektory pre daný orgán a ten môže následne reagovať. Centrálna nervová sústava sa skladá z mozgu…
Cievy
Cievy sú časti tela, ktoré rozvádzajú krv a miazgu. Delíme ich na tepny, žily a vlásočnice. Tepny vedú krv a miazgu od srdca (do krvi je z pľúc čerstvo pridaný kyslík) a krv v nich má svetlo červenú farbu. Naopak žily vedú krv…
Dermatóm
Dermatóm je relatívne dobre vymedzená oblasť kože, inervovaná jedným spinálnym nervom. Tento spinálny nerv vedie z danej dermatómy informácie o citlivosti a bolesti. Existuje dvanásť hrudných, päť bedrových a päť sakrálnych…
Detská žľaza
Detská žľaza (lat. thymus), čiže tiež týmus, je primárny (centrálný) lymfatický orgán, ktorý sa nachádza v hrudnom koši. Tu získavajú T-lymfocyty autotolerancii a imunologickú imunokompetenciu. Zárodočný pôvod týmusu je dvojaký -…
Dolné cesty močové
Dolné cesty močovej pozostávajú z močového mechúra (vessica urinaria) a močovej trubice, uretry. Funkcie dolných močových ciest Zachytávanie a vylučovanie moču tvorené obličkami. Močovody je moč dopravovaná do močového…
Dolné dýchacie cesty
Dolné dýchacie cesty zahŕňajú oblasť od hrtanovej príklopky (epiglottis) po pľúca. Sú teda tvorené hrtanom (hrtan), priedušnicou (trachea), prieduškami (bronchy), ktoré sa delia do rádov, podľa miesta, kde sa v pľúcach…
Dolné končatiny
Nohy sú spodné končatiny, ktoré nám umožňujú pohyb v vzpriamenej polohe, ktorému hovoríme chôdze. Rýchlejšie verzií tohto pohybu je beh. Vplyvom odlišných kultúr a zmenou technológie sme nohami schopní vykonávať prakticky…
Dolný tráviaci trakt
Dolný tráviaci trakt nadväzuje na hornej, ktorý potravu mechanicky spracováva a trávia. Dolná časť potom má za úlohu vstrebávať živiny z tráveniny. K tomu najintenzívnejšie dochádza v tenkom čreve, aby sa zväčšila…
Dutina ústna
Vstup do dutiny ústnej (vestibulum oris) je ohraničený pery, tvárami a zubnými oblúkmi, samotnú ústnu dutinu potom vymedzuje mäkké a tvrdé poschodie, tváre a jazyk. Patrí k nej aj veľké slinné žľazy - podčeľustné…
Dvanástnik
Názov tejto časti tráviaceho traktu - dvanástnik (duodenum) je odvodený od jeho dĺžky, ktorá je cca 12 palcov. Je podkovovito stočený a do jeho ohybe je "vložená" pankreas (pankreas). Sú na ňom popisované častí: počiatočná oddiel…
Dýchacia sústava
Dýchacia sústava umožňuje živým organizmom pre život nevyhnutnú výmenu plynov. U ľudí a ostatných cicavcov sú hlavnou časťou dýchacej sústavy pľúca. Dýchacia sústava je zodpovedná za prívod vzduchu do a von z pľúc pri…