Agorafóbia

Ďalšie názvy: strach z verejných priestranstiev, strach z nedostupnosti rýchlej pomoci

Príznaky

precitlivenosť zachvaty paniky

Týka sa časti tela

Diagnóza

Úzkostná porucha, ktorá je jednou z najrozšírenejších foriem fóbií na svete. Ide o strach či nepríjemný pocit z otvorených priestorov. Všeobecne možno túto fóbiu prirovnať k strachu z nedostatočne dostupnej rýchlej pomoci.

Choroba môže mať niekoľko stupňov, pri najzávažnejším stupni sa osoba bude báť vyjsť dokonca aj z domu a bude zatvorená celý deň i noc. Pritom, ale môže celkom pokojne prijímať návštevy alebo pracovať z domu, jedná sa o to, aby bola osoba v dobre známom prostredí, kde jej nehrozí žiadne nebezpečenstvo a vie kde čo je.

Niekedy je diagnostika tejto choroby veľmi obtiažna, osoba sa nemusí stále schovávať a byť zavretá doma. Niektoré prejavy sú typické iné veľmi individuálne. Agorafóbia sa ruka v ruke objavuje s panickou poruchou a to až v 95%.

Prejavy agorafóbia

  • strach vychádzať sám z domu
  • strach z otvoreného priestoru (les, obchodný dom, fronta, väčší počet ľudí)
  • strach z nedostupné prvej pomoci
  • strach jazdiť autom a hromadnou dopravou

Človek sa bojí, že dostane panický strach z vyššie uvedených miest, a preto sa im vedome vyhýba a má neustále výhovorky prečo nemôže prísť, riadiť alebo vychádzať z domu.

Liečba strachu z verejných priestranstiev

Najúčinnejšia terapiou je návšteva psychológa a farmakoterapie v podobe užívania ľahkých antidepresív. Je dokázané, že úzkosť nemôže rásť do nekonečna a ak je pacient vystavovaný po malých dávkach situáciám, ktorých sa obáva, bude sa postupne úzkosť strácať.

Je však potrebné vyhľadať lekársku pomoc alebo sa o tom s niekým porozprávať, sami túto chorobu nezvládnete.

V začiatku choroby sú dobré bylinky na posilnenie sebavedomia a potlačenie úzkosti. Pite ľubovníkový či medovkový čaj. Ak sa choroba dostane do pozície, kedy nad vami víťazí je odborná pomoc nevyhnutná a bylinky váš stav nezlepší. Je dobré dochádzať na psychoterapiu, kde si o svojich problémoch porozprávate s odborníkom a ten vám povie, ako sa v danej situácii správať a ako postupovať pri náhlej panike.

Autor: Lucie Kliková, DiS.

Mohlo by vás tiež zaujímať