Ako spoznať infarkt
Akútny infarkt myokardu vzniká náhle a prudko bolesťou a pálením na hrudi. Bolesť vzniká za hrudnou kosťou (až 80% pacientov), vystreľuje do ľavej hornej končatiny, do ľavej časti krku a chrbta. Je to šokujúce bolesť, pri ktorej môže mať človek nauzeu (pocit na vracanie), môže dokonca aj zvracať. Menej často bolesť vystreľuje do ľavej strany brucha (tu je možná zámena za náhlu brušnú príhodu).
Pri akútnom infarkte myokardu sú tiež veľmi časté úzkostné stavy, pri ktorých sa človek bojí smrti (tomuto stavu sa odborne hovorí angor mores). U žien sa príznaky trochu líši, bolesť je skôr smerovaná do oblasti brucha, a tak môže byť chybná diagnostika.
Je teda nutné nepodceniť diagnostiku a starostlivo vykonať všetky vyšetrenia.
Ďalšie príznaky infarktu sú bledosť, nevoľnosť, zvýšené potenie, arytmia, palpitácie (búšenie srdca), subfebrílie (telesná teplota 37 ° C - 38 ° C), dýchavičnosť, zmätenosť, strach, postihnutý sa väčšinou chytá za srdce a narieka, v tvári sa po čase môže objaviť brunátnost z nedostatku kyslíka. Ak sa tieto príznaky objavia u človeka vo vašom okolí, bezodkladne volajte ZZS alebo ho odvezte do nemocnice. Hrá sa tu o čas! Riziká s neposkytnutím včasnej lekárskej pomoci môžu byť fatálne.
Postihnutého usaďte do polosedu, oprite ho tak aby ho nikde nič netlačilo. Snažte sa ho upokojiť a odporučte mu hlboké nádychy a výdychy pre upokojenie. Ak človek prestane dýchať, okamžite začnite s resuscitáciou a počkajte na príchod ZZS.
U 10% chorých prebehne tzv. Nemý infarkt, ktorý sa náhodne preukáže na EKG, alebo až pri pitve (zmeny na myokardu - väzivová jazva). Človek s týmto druhom infarktu môže žiť bez povšimnutia aj niekoľko rokov. Ľudské srdce dokáže odolať opakovaných malým srdcovým infarktom, bohužiaľ stačí len jeden veľký a je koniec! Nepodceňujte zdravie životný štýl, vaše srdce vám čas vložený do športu vráti.
Autor: Lucie Kliková DiS.