Alergia na peľ
Alergia peľu môže byť aj nezvyčajná. Alergická osoba môže trpieť poruchami spánku, únavou, bolesťami hlavy a ekzémom. Ak má osoba podozrenie na alergiu na peľ, mali by kontaktovať svojho praktického lekára a potom ho nasmerovať na alergológov.
V klinike na alergiu bude pacient vyzvaný a nariadený na vyšetrenie. V akútnych prípadoch lekár ihneď vyšetrí pacienta. Pri prvej návšteve lekár musí zistiť čo najviac informácií o zdravotnom stave pacienta. Majú obzvlášť záujem o choroby, symptómy, okolnosti, životné prostredie, stravovacie návyky, návyky, koníčky, domáce zvieratá a reakcie na lieky. Počas rozhovoru s pacientom sa lekár zameria aj na výsledky laboratórneho vyšetrenia. Alergistka bude ešte stále vyšetrovať samotného pacienta. Počas jednej z ďalších návštev môže lekár vykonať kožné testy, krvné testy a spirometriu. Na základe výsledkov jednotlivých vyšetrení lekár určí liečbu.
Liečba alergie na peľ
Liečba pozostáva z troch krokov. V prvej fáze sú pacientovi stanovené obmedzenia na minimalizovanie kontaktu s príslušným alergénom v detstve. Na odporúčanie lekára chodí pacient na prechádzku tesne po daždi. Keď príde domov vonku, navštívi sprchu a potom si vezme svoje konfekčné oblečenie. Alergická osoba si musí zvyknúť na umývanie častejšie a pranie bielizne v obytných priestoroch. Môže tiež zvážiť, či by bolo lepšie si kúpiť sušičku v byte. Takáto osoba sa vyhýba častému vysávaniu a poprašovaniu.
V druhom kroku sa lekár pokúša potlačiť alergické príznaky. Špecifické antialergické lieky, ako sú antihistaminiká a kortikosteroidy, sú predpísané pacientovi.
V poslednom kroku sa špecifická liečba, ktorá priamo potláča symptómy alergie na peľ, prevedie na špecifickú liečbu. Imunoterapia alergénom je dostupná vo forme injekcií, tabliet alebo kvapiek. V prípade injekčnej liečby je vždy v kancelárii lekára alebo alergik. Ďalšie formy sa odohrávajú v pokoji pacienta.
Podrobnejšie informácie o peľových alergénoch
S rýchlo rastúcou migráciou a slobodou voľného pohybu ľudí máme samozrejme aj dostatočné informácie o skutočnom výskyte rôznych alergénov peľu v jednotlivých európskych krajinách. Podľa prieskumu sa výskyt alergických reakcií na peľ rýchlo zvýšil a počet pacientov citlivých na obrúsok sa prakticky zdvojnásobil. Európsky európsky kontinent má rozlohu viac ako desať miliónov kilometrov štvorcových. Viac ako 743 miliónov obyvateľov tu žije. Na európskom kontinente existujú rôzne regióny s rôznou nadmorskou výškou, podnebím a flórou. Typ alergie na peľ sa nachádza výlučne na konkrétnom území. Výskyt alergií určite ovplyvňuje nielen miesto, ale aj mikroklímu.
Európsky kontinent je rozdelený do šiestich základných miest vrátane arktického územia, strednej a východnej Európy, podľa typu peľových alergénov. K dispozícii je tiež horská oblasť, stredomorská, centrálna a severná lokalita.
Severná Európa je premenovaná na arktickom území, v ktorom dominuje jeden z najdôležitejších alergénov - brezový peľ. Birch stromy rastú v studených až stredných teplotných pásikoch. V súčasnosti sa tento listnatý strom nachádza na celom európskom kontinente. Birch slúži ako dekoratívny prvok používaný v záhradách, mestských parkoch a okrasných zónach. Birch kvety kvitnú od marca do júna a počas tohto obdobia budú peľové alergie plné. Brezový peľ obsahuje vklad v 1 a vkladajte do 2 alergénov. Častice malého brezového peľu majú veľkosť 25 mikrónov a cestujú na dlhé vzdialenosti. Napríklad z nemeckého územia sa peľ dostane do Kodane. Pri vdychovaní peľu brezy môžem spôsobiť závažné zdravotné problémy, ako je astma, alergická rinitída a konjunktivitída pri alergiách. Preto alergény peľu z brezy by sa počas peľovej sezóny mali vyhýbať niektorým miestam oblúkov. Títo ľudia sa neodporúča počas dní ventilovať.
V stredoeurópskom priestore je najdôležitejším alergénom nielen už spomenutá breza a jej príbuzné druhy a rody, ale aj trávy a iné rastliny. Hlavnými alergickými alergénmi sú trávnatá lúka, ktorá kvitne od mája do augusta. Táto burina je charakterizovaná integrálnou lichockou valcovitou formáciou. Kvetenstvo môže mať dĺžku až dvaceti centimetrov a má šedozelenú farbu s jemne fialovým dotykom. Tento efekt je vystrašený fialovými prašníkmi. Jeho peľové zrno má veľkosť od 38 do 42 mikrónov. Táto tráva je odolná a ľahko sa kultivuje a rozšírila sa po celom svete. Rastlina je dobre znášaná mrazom, chladnejším počasím a snehom. Snehuliak sa najčastejšie vyskytuje na lúkach, pastvinách a mierne vlhkých biotopoch. Má rád ešte ťažšiu výživnú pôdu. Bojenek spôsobuje alergény zdravotné problémy. Pacienti sa obávajú sennej nádchy, zápalu a podráždenia očí.
Ďalším z alergénov je želé. Jedná sa o jednoročnú alebo dvojročnú trávu, ktorá sa vyznačuje skutočne pevnými a hustými zväzkami. Tieto trávy kvitnú od mája do augusta. Lichoklas má dĺžku 25 cm. Klony tejto trávy majú 9-12 kvetov. Pylové zrno je veľké 32 až 45 mikrónov. Trvalý jeseter je zaradený do krátkodobých porastov, ktoré sa najlepšie podávajú v nížinách a podhorí. Tento typ trávy je viditeľný na lúkach a ihriskách, aj v golfových a rekreačných oblastiach. Opeľovanie peľu môže spôsobiť alergickú rinitídu u citlivejších jedincov.
Krmivo je ďalším hlavným alergénom. Jedná sa o trvalú trávu, ktorá kvitne od júna do augusta. Tráva je zvyčajne tmavozelená farba. Stonky kmeňa dosahujú výšku 40 až 120 cm. Travina má jednoduché vločkovité kvetenstvo, charakterizované vzpriamením, prípadne klenutým previsom. Peľové zrno má veľkosť približne 42 mikrónov. Bocian rastie na všetkých pôdnych typoch, a to nielen v teplejších nížinách, ale aj v chladnejších podhorských oblastiach. Drsnejšie klimatické podmienky budú tiež skvelé. Vdýchnutie peľu spôsobuje u niektorých ľudí alergickú reakciu.
Srha je veľmi odolná rastlina, ktorá rastie do výšky jedného metra. Kvetenstvo prebieha od mája do augusta. Travina má laločnaté laty charakterizované zaujímavými preplnenými kvetinovými spikeletmi. Majú farbu šedo-zelenú až načervenalú. Pylové zrno má optimálnu veľkosť až do 40 mikrónov. Táto pomerne vysoká tráva sa nachádza na mnohých kontinentoch. Rastú v nížinách av horských oblastiach. Srga má rád pôdu bohatú na dusík. Pylové vlasy spôsobujú alergie u citlivejších ľudí. Títo ľudia trpia rinitídou a zápalovou konjunktivitídou.
Na našich pozemkoch rastú med, lipon, trstina, hovädzie mäso, kosť a kukurica. Stretnúť sa tu môžu ľudia vo väčšom meradle aj s repkou, sedmokráskou, púpavou, skorocelom, šťaveľom, chmeľom, palinou, zlatobyle, ambrózie, ďatelinu a mnohými inými alergénmi. Alergikov môžu potrápiť aj pele drevín, ako je napríklad lieska, jelša, topoľ, vŕba, jaseň, buk, dub, orech, lipa atď.
Rôzne trávy, ambrosia a starnutie rastú vo východnej Európe. Tieto rastliny sú hlavnými alergénmi, že niektorí ľudia v určitom období života sú trochu nepríjemní. Ambrose patrí medzi rastliny čeľade hviezdice charakterizované nadmernou produkciou peľu. Jedná sa o jednoročnú bylinu, ktorej kvetenstvo začína v auguste a končí niekedy začiatkom októbra. Peľové zrnká dosahujú veľkosť približne 23 mikrometrov, vďaka tomu sa veľmi ľahko premiestňujú vzduchom na väčšie vzdialenosti a tu opeľujú rastliny rovnakého či príbuzného druhu. Táto rastlina sa nazýva ambrózia lysoklasá, bola na európsku pôdu zavlečená z amerického kontinentu v priebehu prvej svetovej vojny. Postupne sa táto bylina dostala na euroázijský kontinent, rovnako ako na karibské ostrovy. U citlivejších jedincov spôsobuje peľ jantáru alergiu. Fyzický kontakt s touto rastlinou v alergénoch môže viesť k zápalu kože.
Medzi príbuznými rastlinami sú falošné, trojité a viacročné ambrosy. Posledné dve rastliny sa objavujú na našom území.
Dievčatko je považované za pomerne trvácu rastlinu, ktorá patrí do rodiny hviezdice. Hlavová časť tejto rastliny je rozvetvená. Treba poznamenať aj alternatívne usporiadanie listov a početné malé kvety so zlatožltej farby. Táto rastlina je v kvete od júla do septembra. Priepustok medvedí do jedného metra. Nachádza sa na stanovištiach, ako sú lúky, pasienky, čistiny, suchšie stráne, skaly, okraje cestičiek a presvetlené lesy. Spoločná šatka dosahuje výšku približne 60 cm. Pravidelne rastie v záhradách, poliach, lesných pasienkoch, zrúcaninách a pozdĺž ciest. Táto rastlina sa darí na rôzne typy pôdy, či už ide o dusík, piesok, hlinu alebo dobrú výživu. Jedným z hlavných znakov tejto rastliny je alkaloid pyrollizidín. Tento toxín je prítomný v celom závode. Spôsobuje časté ochorenie, ktoré sa nazýva cirhóza pečene. Má negatívny vplyv na centrálny nervový systém.
V horských lokalitách prevažujú alergény vo forme tráv a stromov. Zato na území stredozemí majú prevahu okrem tráv, taktiež aj cyprusy, olivovníky a vytrvalé rastliny. Takýto druh je tiež opitý z čeľade chrobákov, ktoré sa nachádzajú aj na našom území v menšej miere. Je to burinová burina, ktorej peľ má veľkosť približne 13 mikrónov. Kvetenstvo opiček lieku sa odohráva medzi májom a septembrom.
Autor: Lenka Klabochová