Alopécia
Príznaky
Týka sa časti tela
Diagnóza
Stres, dedičnosť, hormonálne výkyvy či zlá životospráva, tieto všetky rizikové faktory vedú k tejto nie celkom známe choroby. Alopécia je patologické vypadávanie vlasov, kedy sa objavujú po celej hlave lysá miesta, ktoré sa postupne môžu rozliezať a spájať. Alopécia častejšie vzniká u dievčat v období puberty, u mužov má tento jav celkom inú príčinu. Vypadávanie vlasov u mužov vzniká vyšším počtom testosterónu. U mužov sa alopécia nazýva Androgénny alopécia a je tiež dedičná.
Príznaky alopécia
Alopécia vzniká náhle bez vopred pozorovateľných príznakov. Hladkoplodé miesta nie sú nijako poškodená, nevznikajú jazvy, zápalové ložiská, či chrasty.
Vyšetrenie
Vyšetrenie na alopecia je jednoduché a pozostáva len s fyzikálneho vyšetrenia miest, kde Alopécia vznikla az odberu krvi, kde sa špeciálnym testom zistí, či je prítomný enzým, ktorý je s alopecia viazaný.
Liečba alopécia
Toto neinfekčné ochorenie sa môže rozšíriť na všetky ochlpenie v tele, latinský názov tohto typu ochorenia je Alopécia universalis. Liečba je vo všetkých prípadoch veľmi zdĺhavá a bohužiaľ niekedy nie celkom účinná. Najmä ak je Alopécia rozšírená do väčšej časti vlasov či ochlpenia. Najprv je potrebné zmeniť životosprávu a zaradiť do jedálnička vitamíny a minerály, tiež pohyb a zníženie stresu je veľmi dôležité. Najmä u dievčat v pubertálnom veku sú hormonálne výkyvy veľmi ťažko zvládnuteľné a ak sa spojí so stresom môže sa Alopécia objaviť.
Účinná liečba Alopécia, ktorá by viedla k úplnému uzdraveniu či prevenciu tejto choroby zatiaľ neexistuje. Priaznivé účinky sa zistili u podávanie kortikosteroidov, žiarenie UV-A, retinoidy (vitamín A). Bohužiaľ nie je Alopécia zapríčinená len jedným typom, preto je liečba veľmi obtiažna a musí sa najprv zistiť prečo Alopécia vznikla. Kombinácia Alopécia s atopickým ekzémom je jedna z horších variantov a liečba je veľmi zdĺhavá, Alopécia býva v tomto prípade chronická a opätovne sa vracajúci. Ďalším typom Alopécia je tzv. Jizvící Alopécia, ktorá vzniká zápalovým ochorením vlasového folikulu, vďaka autoimunitnú reakciu organizmu. Liečba ani príčina autoimunitnej reakcie nie je zatiaľ známa, opäť sa tu používajú kortikosteroidy s pozitívnym účinkom.
Ak sa u vás alebo u vašich blízkych hladkoplodé miesta na hlave objaví, určite si zájdite k lekárovi a skúste zmeniť životosprávu. Alopécia sa môže po zmene stravy a obmedzenie stresu na čas vytratiť a vrátiť sa v iné životné udalosti. 100% vyliečenie nie je v súčasnej dobe bohužiaľ možné.
Autor: Lucie Kliková DiS.