Bazalióm

Latinsky: basalioma

Ďalšie názvy: basocelulárný karcinóm, zhubný nádor kože, syndróm névoidného basaliómu

Príznaky

hrbolček olupujuce sa lézie ružovkastá koža vriedok

Diagnóza

Bazalióm alebo tiež bazocelulárny karcinóm (lat. basalioma) je najčastejším, zhubným nádorovým ochorením kože. Pre postihnutého jedinca nie je priamou smrteľnou hrozbou, metastázuje len vzácne a je pomerne ľahko liečiteľný. Môže sa však rozšíriť na veľké plochy kože a prenikaním do okolitých tkanív môže spôsobiť ich značná zničenia.

V 80% prípadov sa bazalióm objavuje na hlave a krku a postihuje predovšetkým tvár (očné viečka, nos, uši atď.) a iné miesta na tele, ktoré sú dlhú dobu vystavovaná slnečnému žiareniu. V poslednej dobe výskyt tohto typu nádoru stúpa a častejšie vzniká u ľudí okolo 70 rokov veku, menej často potom u ľudí mladších.

U tohto typu nádoru je dôležitý včasný zákrok a začatí liečby kvôli agresivite ochorení. Našťastie sa teda nejedná o nádor so sklonmi k metastázovaniu, čo je tvorba zhubných zárodkov v iných častiach tela. Existuje tu však riziko častého opakovania sa ochorenia, aj keď sa zdá byť už na prvýkrát úspešne vyliečené.

Príčiny vzniku

Zásadnou príčinou vzniku bazaliómu je dlhodobé vystavovanie kože UV žiareniu. Nemusí tým byť len slnečné žiarenie, pretože bol jednoznačne preukázaný tiež vplyv tohto žiarenia používaním solárií.

Veľmi významnú úlohu hrá i veľkosť poškodenia kože spálením. U ľudí, ktorí mali v priebehu života kožu spálenú sa zarudnudnutím alebo tiež s pľuzgiermi, sa bazalióm objavil o niečo skôr ako u ľudí, ktorí pľuzgiere nemali. V zriedkavých prípadoch môže byť ďalšou príčinou vzniku bazaliómu radiačné žiarenie, kontakt s arzénom, chronické kožné zápaly (nehojace sa rany, vredy, závažné popáleniny či miesta na koži s tetovaním).

V podstate možno teda povedať, že u každej osoby, ktorá sa vystavuje dlhodobému slnečnému žiareniu, môže byť v budúcnosti diagnostikovaný práve bazalióm. Je však nutné tiež podotknúť, že pozor by mali dávať najmä osoby so svetlou pokožkou a zrzavýmy alebo blond vlasmi a zelenými či modrými očami. Čiastočne sa tiež uvažuje o vplyve dedičnosti.

Priebeh a prejavy

Spočiatku karcinóm vyzerá ako malý začervenaný a lesklý hrbolček, najčastejšie na tvári. Rastie veľmi pomaly a dotyčného nemusí vôbec nijako obťažovať až niekoľko rokov. Pre bazalióm je charakteristický veľmi rozmanitý vzhľad - z malého hrbolčeka sa môže vyvinúť len ružovkastá koža, vriedok alebo olupujúca sa postihnutá koža. Bazalióm môže vyzerať aj ako nehojaca sa jazva alebo stroupek, môže byť červený, ružový alebo až do hneda či čierna zafarbený pigmentom. Veľmi typické je ojedinelé krvácanie nádoru, ktorý niekedy môže pripomínať ekzém alebo lupienku.

Diagnostika bazaliómu

Diagnostiku tohto ochorenia by mal vždy vykonávať skúsený dermatológ - kožný lekár. Na diagnostiku bazaliómu sa vykonáva patologický prieskum vzorky kože, ktorý sa získava jej biopsiou. Najčastejší bioptická metóda je znesenie vrchnej vrstvy kože v lokálnej anestézii. Niekedy možno nádor odstrániť už pri obyčajnom podozrení. Väčšina bazaliómov sa dá diagnostikovať aj klinicky, ale niektoré varianty je možné veľmi ťažko rozoznať od nezhubných lézií, ako sú napr. névy, sebaceomy, fibrózne papule, jazvy po hypertrofickém zjazveniu alebo akné.

Liečba

Základným vyšetrením je biopsia kože, kedy sa určí jeden z nasledujúcich druhov bazaliómu a podľa toho sa aj lieči:

Bazaliómy delíme do troch skupín, ktoré sú založené na umiestneniu a obtiažnosti liečby :

1) Povrchový bazalióm, u ktorého je prvou voľbou liečby fotodynamická terapia, väčšinou s kyselinou aminolevulínovej a s aktiváciou denným svetlom alebo laserov. Je veľmi citlivý len na povrchovú chemoterapiu, a preto sa jedná o jediný druh bazaliómu, ktorý sa dá účinne liečiť práve pomocou povrchovej chemoterapie.

2) infiltratívny bazalióm, čo je karcinóm, ktorý zahŕňa aj mikronodulární a morfeaformní bazalióm. Jediným správnym liečebným riešením je tu excízia (vyrezanie) vrátane dôkladné bioptické kontroly, aby v tele nezostali malígne bunky. V tomto prípade ide o nebezpečný druh, ktorý často recidivuje.

3) Nodulárny bazalióm je karcinóm zahŕňajúci väčšinu ostatných skupín bazaliomu. Nie je však nezvyčajné, že sa dá stretnúť s morfologickými vlastnosťami rovno niekoľkých bazaliómov v tom istom nádoru. Správnym postupom je tu opäť excízia (vyrezanie) pomocou skalpela alebo lasera so starostlivou bioptickou kontrolou.

Prognóza

Pri správnej voľbe spôsobu liečby v ranom štádiu primárneho bazaliómu je prognóza skvelá. Recidivujúce nádory sa však lieči ďaleko ťažšie a je tu vyššia pravdepodobnosť ďalšieho návratu choroby, čo je až 50% ! Aj keď bazalióm metastázuje len zriedka, invazívne vyrastá lokálne a ničí okolité tkanivá, pričom môže postihnúť dôležité štruktúry a spôsobiť stratu ich funkcie. Prevažná väčšina prípadov sa dá úspešne liečiť skôr, ako sa objavia vážne komplikácie.

Prevencia

Hoci je úspešnosť liečby bazaliómu veľmi vysoká, je predsa len lepšie tejto chorobe predchádzať. Preukázalo sa, že UV žiarenie ako slnečného, ​​tak aj v soláriách majú na vznik bazaliómu veľký vplyv, a preto by sme sa soláriám mali vyhýbať a pri pobyte vonku sa pred slnečným žiarením chrániť, a to tak, že si medzi 10. hodinou dopoludnia a 16 . hodinou popoludní vyhľadáme tieň a použijeme oblečenie, pokrývku hlavy, tvár natierame prípravkom s UV filtrom a oči chránime okuliarmi s ochranným filtrom.

V súčasnosti je na trhu ohromné ​​množstvo rôznych výrobkov obsahujúcich SPF faktor. Je veľmi dôležité, aby určitý liek chránil pred UVA a UVB spektrami, a faktor SPF by mal byť minimálne 15. Odporúča sa, aby prípravky boli aplikované na pokožku každý deň, hlavne na tvár a končatiny 30 minút pred pobytom na slnku. Liek by mal byť aplikovaný každé dve hodiny alebo pri kontakte s potom alebo vodou.

Autor: Lenka Klabochová