Bipolárna afektívna porucha
Príznaky
Týka sa časti tela
Diagnóza
Jedná sa o psychické ochorenie s ktorým sa liečia veľká kopa ľudí, u ktorých to ani nemusíte vedieť. Ak sa riadne lieči, tak môžu žiť plnohodnotný život. Najhoršie častí tohto ochorenia je akútna fáza, kedy sa z čistajasna choroba prejaví.
A čo to vlastne bipolárna afektívna porucha je? Jedná sa o ochorenie, kedy sa striedajú dve protichodné nálady. Na jednej strane je ťažká depresia, kedy človek nechce žiť a nevylieza z postele (Pôjde o klasickú ,, depku "tak ako o nej hovoria ľudia keď sú smutní), na druhej strane je tzv. Mánia, kedy je človek naopak veselý, srší energiou, míňa peniaze a chce sa baviť.
Tieto stavy sú ako na horskej dráhe a každá fáza trvá inak dlho:
- Mánia bez liečby 2 - 5 týždňov
- Depresia bez liečby až 6 mesiacov
Prejavy maniodepresia
- Mánia - nadnesená nálada, činorodosť, zvýšená aktivita, nie je potreba spánku, zdá sa, že človek všetko zvládne, zrýchlená reč aj chôdza, neuvážené kroky, chaotické rokovania
- Depresia - uzavretosť, samota, zvýšená potreba spánku, stránenie ľuďom, zlá nálada, apatia k okoliu, úzkostné stavy, myšlienky na samovraždu, človek vie, že by mal, ale nemôže
Príčiny
- psychické príčiny - prvý rok života ovplyvňuje psychiku po celý život. Malo dieťa pokojný a šťastný domov? Malo pocit bezpečia? Boli uspokojené všetky jeho potreby?
- biologické príčiny - neurotransmiter (nervové bunky, ktoré vedú nervové vzruchy - informácie po tele, v tele buď moc alebo málo)
- ďalšie dispozície - dedičnosť, vek, infekcie mozgu, psychické trauma
Liečba mánio
- neuroleptiká, Tymoleptiká (mánia),
- antidepresíva, zvýšiť serotonín a dopamín (depresia)
- psychológ či psychiater - sedenie
- podporné skupiny
Ak ste si všimli vo vašom okolí, že sa niekomu mení často nálada a upadá potom do hlbokých depresií, kedy nechce s nikým hovoriť. Poraďte mu, aby vyhľadal lekársku pomoc a radšej bežte s ním a buďte mu oporou. Psychické problémy sú ťažké v tom, že človek má strach o svoje zdravie a radšej sa zavrie a nebude komunikovať. Je potrebné, aby ste ho donútili ísť k lekárovi. Pri depresiách vznikajú plazivej myšlienky na samovraždu, myslite na to a poraďte dotyčnému čo má robiť. Hlavne s ním hovorte. Nesnažte sa ho liečiť samé a už vôbec nič nerieši alkohol, naopak sa depresia ešte viac prehlbuje. Už pri prvých príčinách je dobré vyhľadať lekársku pomoc a predísť tak zhoršeniu stavu.
Autor: Lucie Kľiková