Chlamýdie
Latinsky: Chlamydia trachomatis
Ďalšie názvy: chlamýdiová infekcia, chlamydióza, chlamydophila, Chlamydia
Príznaky
Týka sa časti tela
Diagnóza
Chlamýdie (Chlamydiae) patrí medzi najčastejšie sa vyskytujúce pohlavné choroby. Sú to nepohyblivé baktérie, ktoré parazitujú vo vnútri eukaryotických buniek. Ich príznaky sú v začiatkoch ťažko zistiteľné, väčšina nakazených žien a mužov netuší o ich prítomnosti v tele. Liečbu by ste v žiadnom prípade nemali podceňovať, pretože chronické opakovanie infekcie vedie k mnohým zdravotným komplikáciám.
Chlamýdie parazitujú na bunkách, žijú vo vnútri buniek a po rozmnožení napádajú ďalšie bunky. Poznáme dva typy chlamýdií, a to pľúcna Chlamydia pneumoniae a urogenitálna Chlamydia trachomatis. V populácii je dosť vysoký výskyt chlamýdiových infekcií. Pľúcna chlamýdie sa prenášajú kvapôčkovou infekciou a Chlamydia trachomatis rôznymi spôsobmi pri pohlavnom styku. Nakazenia inou cestou je veľmi vzácne.
Príznaky chlamýdie
Postihnutý jedinec vôbec nemusí vedieť, že je infikovaný. Prejavy ochorenia sú od žiadnych cez ťažkosti pri močení, pálenie alebo nejaký výtok, po chronický výtok z pošvy, zápal krčka maternice, neurčité pobolievanie podbrušku. Nákaza môže prejsť z pošvy cez krčok maternice až na dutinu maternice, vajíčkovody a dostať sa do dutiny brušnej. Znakom chronickej infekcie je vytváranie zrastov v dutine brušnej, v okolí vaječníkov, vajcovodov, ale aj vo vnútri vajíčkovodov, dokonca ich uzatváranie. Preto sa obávame chronických chlamýdiových infekcií a ich vplyvu na plodnosť. Po vytvorení zrastov a uzavretie vajíčkovodov je proces aj po vyliečení chlamýdií nezvratný a žena zostáva neplodná.
Liečba
Keď vám lekár diagnostikoval prítomnosť baktérie, musíte sa podrobiť 7 až 10-dňovej liečbe. Lekár vám predpíše antibiotiká, ktorá musí brať aj váš sexuálny partner, aj keď sa u neho ešte neprejavili symptómy. Inak by mohol zostať naďalej prenášačom a vaša liečba by sa musela stále opakovať. Inkubačná doba je totiž 1 až 3 týždne. Počas ochorenia je nutná úplná sexuálna abstinencia.
Pretože chlamýdie sa môžu preniesť aj do iných častí tela, je zakázaný aj análny, či orálny styk. U žien sa neodporúča dráždenie, pretože baktérie by sa mohla preniesť aj do ďalších buniek, čím by sa predĺžila liečba. Ak sa infekcia opakuje viackrát za sebou a stáva sa tým pádom chronickou, je nutná 2 až 3 týždenná kúra.
Prevencia
Ešte než sa dostanete do problémov, myslite na jej prevencii. Keďže najčastejšou formou prenosu je pohlavný styk, vyhýbajte sa náhodným známostiam. Ak už máte sex s cudzím človekom, použite kondóm, ktorý vás pred infekciou ochráni. Dbajte na dodržiavanie hygienických zásad najmä na kúpaliskách a v saunách. Používajte výhradne vlastný uterák. Neobliekajte si spodnú bielizeň, ktorá patrí niekomu inému. Aj keď poznáte svoju kamarátku veľmi dobre, ani ona sama nemusí vedieť, že je infikovaná, a tak sa choroba prenesie aj na vás. Najrizikovejšou skupinou sú mladí ľudia okolo dvadsať rokov.
Chlamýdie a tehotenstvo
Ak sa infekcia počas tehotenstva odhalí včas, nespôsobuje takmer žiadne problémy. Gynekológ vám nasadí vhodnú liečbu, ktorá neuškodí ani plodu. Ak však ujde pozornosti lekára, môže mať skutočne nebezpečné dôsledky. Obyčajne potom končí spontánnym potratom. Má za následok i mnoho predčasných pôrodov. Ak sa baktérie nachádzajú počas pôrodu v maternici, choroba sa potom prenesie aj na bábätko. Môže mu spôsobiť zápal spojiviek, nosohltanu, priedušiek alebo čriev. Hneď po narodení, preto musí podstúpiť liečbu. Aj preto je veľmi dôležité nepodceniť príznaky a liečbu chlamýdií.
Autor: Lenka Klabochová