Amputácia
Diagnóza
Amputácia je chirurgický zákrok, pri ktorom sa odstraňuje časť tela. K tomuto kroku lekári pristupujú, ak v amputovanej oblasti prebiehajú patologické procesy a dochádza tak k zlému prekrvovaniu. Najčastejšie sa amputujú končatiny, ale výnimkou nie sú ani amputácia prsníka, končekov prsta, konečníka či čreva. Končatina alebo končeky prstov môžu byť od zvyšku tela oddelené aj následkom úrazu. Takému stavu hovoríme traumatická amputácia. Ďalší z najčastejších príčin amputácie je syndróm diabetickej nohy, nekrózy, metastázy alebo infekcie.
Ľudia po amputácii často trpia takzvanou Fantómovou bolesťou. „Bolí“ je tak končatina, ktorú už v podstate nemajú, a stále cíti jej prítomnosť a pripojenie k telu. Tento pocit po amputácii zažíva až 80% pacientov. Príčinou je najskôr centrálny nervový systém, v ktorom je zafixované povedomie o jednotlivých častiach tela. Po amputácii mu nejakú chvíľu trvá, kým si na chýbajúcu časť tela zvykne.
Prvá pomoc pri amputácii
Amputovaná končatina počas úrazu môže byť v mnohých prípadoch znovu pripojená k telu. Je však potrebné aplikovať zásady prvej pomoci. Ak sme svedkami traumatickej amputácie u iného človeka, v prvom rade sa snažíme zastaviť krvácanie pomocou priameho tlaku a zdvihnutia končatiny. Použitie škrtidla sa neodporúča, pretože by sa tak mohli zničiť nervy a cievy, ktoré sú potrebné na neskoršiu replantáciu (opätovné vsadenie). Amputovanú časť zamotáme do sterilného obväzu alebo inej čistej látky, vložíme do igelitového vrecka a uschováme do chladu (nie do mrazničky).
Po amputácii býva uplatňovaná transplantácia alebo nahradenie končatiny umelou protézou. O zvyšný pahýľ je nutné sa pravidelne a starostlivo starať.
Autor: Simona Knotková