Impetigo
Príznaky
Diagnóza
Impetigo je vysoko nákazlivé nezávažné kožné ochorenie. Najčastejšie sú postihnuté deti, ale impetigo sa nevyhýba ani dospelým.
Pôvodcovia impetigové infekcie
Medzi hlavné pôvodcu choroby patrí stafylokok, môže ním byť aj streptokok. Tieto bakteriálne kmene sa dostávajú do pokožky a jej hlbších vrstiev a ďalej do tela pri poranení kožného krytu, tj. Porezania, pohryznutie, bodnutie hmyzom, poškriabaniu. Rast baktérií je sprevádzaný začervenaním, opuchom, bolesťou a zvýšením teploty postihnutého miesta. Málokedy sa stane, že sa impetigo rozvinie na nenarušenej pokožke.
Príznaky impetiga
Impetigo sa objavuje v ložiskách, ktoré sa môžu vyskytnúť na ktorejkoľvek časti tela. Najčastejšou oblasťou výskytu je ale tvár, krk a končatiny. Impetigová infekcia je veľmi nákazlivá, a to hlavne tekutinou, ktorá sa uvoľňuje z vytvorených praskajúcich pľuzgierov. Vo väčšine prípadov nedochádza ku komplikáciám a impetigo sa zahojí do cca 1 týždňa. Nezostávajú po ňom jazvy, len postihnuté miesta môžu byť "vyblednutá" alebo naopak tmavšie. Vzhľadom k infekčnosti choroby je nevyhnutné dodržiavať prísne hygienické pravidlá, aby sa choroba ďalej nešírila. Dôležité je pravidelné umývanie rúk, pretože je možné preniesť infekciu z jedného postihnutého miesta na druhé. Nakazení impetigom musí používať vlastné uteráky. Ich bielizeň je nutné žehliť atď.
U impetiga môžeme rozlíšiť tri formy.
- Nebulózní forma, ktorá má charakter makulovezikulárního výsevu na koži. Sprvu sa vytvorí len drobné makulky, ktoré sa menia na pľuzgiere, v ktorých je číra tekutina. Táto sa potom kalí a dochádza k prasknutiu pľuzgierikov. Z vyliate tekutiny sa na povrchu pokožky vytvára medová krusta. Pôvodcom tohto typu impetiga je streptokok.
- Bulózne forma je charakteristický vznikom pľuzgierov až bul, čo je dané toxíny, ktoré uvoľňuje vyvolávajúce baktérie. V tomto prípade stafylokok. Po strhnutí takýchto pľuzgierov môžu zostávať plytké začervenané a mokvavé erózie a môže dochádzať k zjazveniu.
- Zmiešaná forma je stav, kedy je pokožka napadnutá oboma druhmi baktérií. Vytvára sa teda chrasty aj pľuzgiere.
Liečba
Nekomplikované prípady impetiga sa lieči prevažne lokálne. Jedná sa o odstránení chrást keratolytickými masťami. Lokálne sa tiež používa roztok manganistanu draselného. Táto liečba býva doplnená antibiotickými masťami či antimikrobiálnymi obklady. V ťažších prípadoch a prípadoch, kedy nie je miestna liečba účinná, siaha sa pre celkovú antibiotickú liečbu.
Komplikácie
Hoci je choroba vo väčšine prípadov nie závažná, iu nej sa môžu vyvinúť komplikácie. Jedná sa o zápal obličiek - glomerulonefritídu či syndróm obarenej kože. Pokožka je začervenaná a pripomína popáleniny, vrchné vrstvy pokožky sa Zničené odlupujú. Toto je spôsobené agresívnym stafylokokovým toxínom. Hrozí tu, že sa postihnuté miesta ďalej infikujú, je teda vhodná hospitalizácia.
Prevencia
Ako už bolo spomenuté, najdôležitejšie prevenciou je dodržiavanie hygienických pravidiel a to hlavne v detských kolektívoch - škôlkach a školách.
Autor: Drahomíra Holmannová