Lepra
Leprou rozumieme chronické infekčné ochorenie, ktoré vyvoláva baktéria Mycobacterium leprae, ktorú objavil mikrobiológ Hansen v roku 1869. Tento typ baktérie napáda periférne nervy, sliznice i pokožku. Najstaršie zmienky o lepre sú z obdobia 1500 pred Kr., Najstaršia telesné pozostatky, ktoré vykazujú nakazení leprou, pochádzajú z 4. tisícročia pred. N. L
Výskyt a prenos lepry
Lepra sa najviac vyskytuje v Ázii a Afrike. Trvalý výskyt choroby je potom tiež hlásený z Mexika, tichomorských ostrovov ai. Lepra je možné sa nakaziť priamym kontaktom s chorým. Je tiež možný prenos kvapôčkovou infekciou. Inkubačná doba lepry býva dlhá. Je to 1-40 rokov. To je dané pomalým množením pôvodcu choroby.
Príznaky lepry
U veľkej časti ľudí, ktorí prídu do kontaktu s nákazou, nedôjde k prepuknutiu choroby, pretože kým dôjde k dostatočnému rozmnoženiu baktérií, vyvinie sa obranná imunitná reakcia, ktorá baktérie zničí.
Lepra sa vyskytuje v niekoľkých formách:
- Tuberkuloidní lepra - významné sú prejavy lepry na koži. Objavujú sa veľké v počiatočnej fáze purpurovo sfarbené škvrny, v ktorých sa nenachádzajú baktérie. Sú prítomné hlavne na trupe a končatinách, ale postupne môžu splývať do veľkých "máp", môžu mať aj vyčnievajúci charakter. V miestach postihnutia dochádza k vymiznutiu kožnej citlivosti, lebo sú zasiahnuté aj periférne nervy. Povrch týchto lézií môže byť hladký aj vyvýšený - papilomatózní. Môže sa aj odlupovať a koža nadobúda perleťového vzhľadu. Vzniknuté makuly môžu atrofovať a na ich mieste sa objavuje zvýšená pigmentácia pokožky.
- Lepromatózní lepra - Pacienti mávajú symetrické kožné uzlíky lepromy. Uzly majú červenú, žltkastú, fialovú až hnedofialovej farbu. Sú postihnuté aj nervové štruktúry, koža je pod lepromy necitlivá a dochádza k trofickému zmenám a znetvorenie postihnutých častí. Navyše je pokožka v oblasti lepromů vplyvom zvýšenej činnosti mazových žliaz mastná a lesklá. Lepromy sa môžu vstrebať alebo zvředovatět. Vredy sú plné mykobaktérií. Baktérie sa môžu šíriť aj do vnútorných orgánov, hlavne potom pečene, sleziny, nadobličiek a lymfatických uzlín.
- Prechodná-hraničnej forma (lepra Borderline) - Tento typ lepry vykazuje známky oboch vyššie spomenutých.
Vyšetrenie
Diagnóza sa určuje podľa príznakov a mikroskopického vyšetrenia z odobratej tkaniva z kožných vredov, nervov. Ďalej sa tiež vyšetrujú hladiny protilátok. Je možné vykonať tiež PCR, ktorá odhalí prítomnosť bakteriálnej DNA.
Liečba
Hlavnou súčasťou liečby na lepru sú antibiotiká. Vhodná je tiež pohybová terapia, pretože v priebehu leprové infekcie dochádza k postihnutiu nervových a svalových štruktúr. Po prebehnutej chorobe, ktorá mala deštruktívny charakter, je možné vykonať plastiku a rekonštruovať odumreté či znetvorené časti, je možné napr. Transplantovať šľachy.
Autor: Drahomíra Holmannová