Nosové polypy

Jedná sa o vydutie nosovej sliznice do nosovej dutiny. Toto nepríjemné ochorenie je sprevádzané zhoršením dýchania a neschopnosti dýchať nosom. Ľudia s týmto postihnutím sliznice dýchajú len obmedzene nosom a alebo len ústami. Môže sa objaviť problém s čuchom a fakt, že aj po chirurgickom odstránení sa polypy môžu vrátiť.

Príčiny a príznaky

Príčiny prečo sa ľuďom polypy v nosovej sliznici vlastne robia nie je úplne známy. Sú tu rizikové faktory, ktoré uľahčujú vytvorenie, ako je chronický zápal sliznice (nádcha, alergia), astma alebo niektoré lieky (Aspirín, Ibalgin). Príznaky sú v tomto prípade jasné. Ako už sme písali vyššie, je to nedostatočné a sťažené dýchanie nosom. Ak vám neustále tečie z nosa vodnatá nádcha alebo naopak vysmrkáváte zelenožltý hlien je to ďalší varovný signál. V neskoršom štádiu si už človek môže nahmatať hrčku alebo mu môže polyp vyhřeznout. Z nedostatku okysličenie môže dochádzať k častým bolestiam hlavy, pocitu tlaku v tvári alebo zhoršenie čuchu.

Liečba nosových polypov

Tak ako u väčšiny ochorení sú 2 hlavné možnosti liečby - konzervatívna (lieky) alebo chirurgická. Pri základnom vyšetrení si lekár prehliadne váš nos - nosovým zrkadielkom, endoskopom a potom si dýchnite do trubičky, aby sa zistilo, ako moc veľké je postihnutie. Po základnom vyšetrení, vám lekár predpíše najprv nosový sprej a kortikoidy. Ak táto liečba nezaberie, budete musieť svoje problémy riešiť chirurgickou cestou, ale nebojte sa, zákrok je to rutinná a len malé riziko komplikácií.

  • Odstránenie pomocou miestneho znecitlivenia - bude vám streknutia sprej, ktorý znecitlivie konkrétnu časť sliznice nosa.
  • Odstránenie pomocou analgosedácii i.v. - Do žily vám bude aplikované sedatívum, ktoré vás mierne "oblbne". Vy budete spolupracovať, ale samotný zákrok si nebudete pamätať
  • Odstránenie v celkovej anestézii - chirurgický výkon pri ktorom musíte byť hospitalizovaná a podrobení klasickému predoperačné vyšetrenie.

Nemusíte sa báť nosové polypy nie sú smrteľnou chorobou, ale dokážu veľa znepríjemniť život, preto neváhajte a objednajte sa k špecialistovi na ORL. Dýchajte voľne a hlavne nosom!

Autor: Lucie Kľukový DiS.

Mohlo by vás tiež zaujímať