Osteoporóza
Príznaky
Diagnóza
Osteoporóza je ochorenie prejavujúce sa rednutím kostného tkaniva, čo je dané hlavne úbytkom mineralizácie kostí. Kosti sa stávajú krehké a ľahšie lámavé.
Príčiny a rizikové faktory
- Vyšší vek, ktorý je spojený so zmenami metabolizmu minerálov
- Nedostatočný príjem vápnika
- Nedostatok vitamínu D
- Zníženie hladiny estrogénov u žien - menopauza
- Ďalšie hormonálne poruchy - zvýšená činnosť štítnej žľazy, vyššia hladina kortikoidov, poruchy funkcie prištítnych teliesok.
- Dlhodobá imobilizácia či nedostatok pohybu
- Chronické ochorenie pečene
- Cukrovka
- Nádorové ochorenia
- Obličkové zlyhávanie
- Zhoršené vstrebávanie minerálov zo stravy
- Fajčenie
- Dlhodobejšie konzumácia alkoholu ai.
Príznaky osteoporózy
Choroba sa môže prvýkrát prejaviť až patologickou zlomeninou, tj. Takú, ktorá vznikne aj po malom mozgových. Často to bývajú lakťovej kosti, krčok stehennej kosti (femuru), rebrá, stavce ai. Ďalšími patriacimi k osteoporóze sú napr. Bolesti kostí a kĺbov, hlavne potom bolesti v chrbte, bolesti pri chôdzi, sedení, zníženie telesnej výšky.
Diagnostika
Osteoporózu je možné potvrdiť vyšetrením nazývaným osteodenzitometrii. Pri denzitometria dôjde k ožiareniu kosti špeciálnym röntgenom, ktorý má veľmi malú intenzitu žiarenia. Kosti, ktoré sa ožarujú, sú predlakťové, stavce a femur. Snímky potom vyhodnocuje počítač, udáva tzv. T a Z skóre, a určuje podľa množstva absorbovaného žiarenia hustotu kostnej hmoty. Ultrasonodenzitomentrie na potvrdenie osteoporózy využíva ultrazvuk a meria sa najčastejšie kostnej denzita (hustota) na pätovej kosti. Ďalšou metódou je aj QCT - kvantitatívne počítačová tomografia. Z laboratórnych ukazovateľov spájajúcich sa s osteoporózou sa hodnotí napr. Z moču degradačné produkty kolagénu, kalciúria (odpad vápnika do moču), ďalej potom z krvi hodnoty alkalickej fosfatázy, ktorá ukazuje na novotvorbu kostí a kyslej fosfatázy, ktorá je ukazovateľom resorpcia kostí, hodnotí sa i osteokalcín, čo je kostná proteín produkovaný kostnými bunkami - osteoblasty. Doplnkovo sa môžu vykonať vyšetrenie hladín hormónov spojených s metabolizmom vápnika, hladiny vápnika v krvi, hladina vitamínu D ai.
Liečba
Dôležité je odstrániť či zaléčit choroby, ktoré vedú k osteoporóze. Rovnako tak je snaha zmeniť lieky, ktoré by mohli osteoporózu spôsobovať.
- rehabilitácia, pohyb
- zaradiť do jedálnička potraviny bohaté na vápnik a vitamín D
- doplnky stravy s vitamínom D a vápnikom
- pre ženy v menopauze sú vhodné analógy estrogénu, tj. hormonálna substitučná terapia
- kalcitonín - hormón prištítnych teliesok, ktorý znižuje resorpciu kostí, podáva sa na nosovú sliznicu (nazálne) alebo injekčne.
- bisfosfonáty - syntetické látky blokujúce resorpciu kostí
- anabolické steroidy - deriváty mužských pohlavných hormónov - androgénov, ktoré zvyšujú novotvorbu kosti.
- fluoridy - majú za úlohu zvýšiť tvorbu kostí hlavne v osovom skeletu, tj. v oblasti chrbtice
- stronciumranelát - znižuje resorpciu kostí a zvyšuje tvorbu kostného tkaniva
Komplikácie
- Zlomeniny kostí
- Poškodenie tiel chrbticových stavcov s následným dráždením miechových koreňov a nervov, ale tiež rozvoj patologického prehnutie chrbtice aj vznik hrbu.
Prevencia
Ako veľké množstvo chorôb aj osteoporóze je možné predchádzať. Dôležitý je pohyb, príjem potravín s dostatočným obsahom vápnika a vitamínu D.
Autor: Drahomíra Holmannová