Plachozrakosť

Vetchozrakosťou sa nazýva očná vada, ktorá sa objavuje s pribúdajúcim vekom, tj. Od 45. roku. Jedná sa o degenerácii, prirodzené starnutie očnej šošovky, ktorá tak stráca svoju elasticitu a plasticitu. Dochádza k zväčšeniu a zhutnenie jej jadra, sklerotizují šošovicová vlákna. Šošovka sa stáva objemnejšie, zvyšuje svoju optickú mohutnosť, čím ale dochádza k zhoršeniu schopnosti zaostrovať. Problémy sa tak najprv objavujú pri pohľade do blízka.

U ľudí trpiacich hypermetropiou sa potom presbyopia začína rozvíjať skôr ako u oka, ktoré nemá žiadnu inú očnú vadu. U krátkozrakých sa vyvíja neskôr.

Sprvu rieši ľudia plachozrakosť odďaľovaním textu od očí, zakláňaním hlavy alebo čítaním na svetle, pri ňom totiž dôjde k zúženiu zreníc. U detí je schopnosť zaostriť na vzdialenosť cca 8 cm od oka. U človeka staršieho 45 rokov sa táto vzdialenosť zväčšuje až na 33 cm.

Vývoj vetchozrakosti je individuálny.

Príznaky stareckej ďalekozrakosti

  • Rozmazané videnie
  • Neschopnosť zaostriť nablízko
  • Únava očí
  • Bolesti hlavy

Diagnostika presbyopie

Presbyopii potvrdí očný lekár.

Vykonáva sa čítanie optotypov na čítacie tabuľu, čítanie textu, vyšetrenie autorefraktorem.

Korekcia vetchozrakosti

Oko trpiace presbyopiou sa koriguje pomocou spojné šošovky, spojky, tj. + Dioptrie. Často sa volí multifokálne sklá, v prípade, že má človek kombinovanú vadu, teda k presbyopii aj krátkozrakosť. Ľudia potom nemusí mať okuliare na diaľku a do blízka, stačí jedny. Je možné tiež využiť kontaktných šošoviek, ktoré sa tiež vyrába aj multifokálne, či mikrochirurgické zákroky. Pri takomto zákroku k riešeniu vetchozrakosti sa nahrádza poškodená očná šošovka šošovkou umelou, ktoré je multifokálne. Oko tak môže zaostriť do všetkých vzdialeností.

Ďalšou možnosťou korekcie vetchozrakosti je laserová operácia. So zmenou optickej mohutnosti rohovky sa zlepší aj zrak.

Autor: Drahomíra Holmannová

Mohlo by vás tiež zaujímať