Podvrtnutie členok
Jedná sa o podvrtnutie päty, kedy sa členok dostane do neprirodzenej polohy, váha sa prenáša na nestabilné nohu, čo vedie k jej vyvráteniu dovnútra a natiahnutie až prasknutie väzov. Navyše sú poškodené aj mäkké tkanivá. V niektorých prípadoch môže dôjsť aj k vykĺbenie členkový kosti, alebo dokonca zlomenine v oblasti päty.
Prejavuje sa bolestivosťou, opuchom, vznikom hematómu, modriny a nemožnosťou šliapnuť.
Príčiny podvrtnutie členku
- Zlé došlápnutíPodvrtnutý členok
- Pád
- Športové aktivity, pokiaľ nie je dostatočne pevná obuv, napr. Horská turistika.
Príznaky vyvrtnutia členku
Pri podvrtnutí päty dôjde k oddialenie kĺbových plôšok holennej a členkový kosti, tým dôjde k natiahnutiu kĺbového puzdra i väzov v okolí. Nedochádza k trvalému vychýleniu kostí, ale aj prechodný stav môže pohmoždit mäkké tkanivá a spôsobiť ich prokrvácení.
Závažnosť podvrtnutie a tiaže príznakov sa klasifikuje do niekoľkých stupňov.
- Stupeň, kedy došlo k miernemu natiahnutie väzov, ktoré sa však neroztrhli. Prejavuje sa miernou bolesťou a vytvorením opuchu. Ťažkosti ustupujú počas 3 dní. Ako liečba je vhodná fixácia.
- Stupeň je charakterizovaný natržením väzov, objavuje sa opuch aj výrazné bolesti. Pohyblivosť nohy je obmedzená. Aj tu je vhodná fixácia náplastí či ortézou. Rekonvalescencia do plnej záťaže je aj niekoľko týždňov.
- Stupeň, pri ňom dochádza k roztrhnutiu väzov, rozvíja sa výrazný opuch a veľká bolesť. Poranení je nutné zafixovať, veľakrát aj pevnú sadrou. Nohu je nutné znehybniť na niekoľko týždňov aj mesiacov.
Určenie diagnózy
Vyšetrenie sa zameriava na odobratie anamnézy, teda okolností úrazu, druhu bolesti atď.
Fyzikálne vyšetrenie pohľadom a pohmatom, zistí sa stav opuchu a hematómu, ich rozsah a umiestnenie. Členok sa prehmatá a overí sa rozsah pohybov.
Dôležité pre diagnózu vymknutého členku sú zobrazovacie metódy:
- RTG, ktorým sa vylúči prípadné zlomeniny či posuny kostí, pre poškodenie väzov svedčí rozšírenie kĺbovej štrbiny medzi kosťou holennej a členkový, ak je väčší o viac ako 25 stupňov, je pravdepodobné, že došlo k ruptúre väzov.
- Pre ujasnenie pomerov v kĺbe, odhalenie voľných úlomkov v kĺbovej dutine je možné využiť artroskopii.
- CT alebo MRI môžu odhaliť postihnutie chrupavkovitých častí kĺbu.
Liečba vymknutého členku
- konzervatívny
Dodržiavajú sa pravidlá PRICE, tj.
- Protection, ochrana
- Rest, kľud
- Ice, ľad
- Compression, stiahnutie, kompresia
- Elevation, zdvihnutie
V prípade vyvrtnutia členka je vhodné okamžite zahájiť ledovanie, zníži sa tým bolesť aj opuch a krvácanie do mäkkých tkanív. Ledovanie sa vykonáva na cca 20 minút každé 2 hodiny.
Končatinu je dobré zdvihnúť nad úroveň srdca.
Potom prichádza na rad kompresie, teda naloženie elastického ovínadlá.
Končatinu treba znehybniť, čas znehybnenia sa odvíja od tiaže poškodenie členku. Len v prípade ľahkého poranenia väzov, kedy nie sú prerušené, sa volí tzv. Funkčné terapia, kedy je končatina čo najskôr zaťažovaná, ale až po ustúpení opuchu, potom sa nakladá ortéza alebo bandáž, u športovcov sa tiež vykonáva taping, kedy sa členok znehybní náplasťovými pruhy.
So záťažou sa začína pomaly, liečba je podporená napr. Elektroliečbou, laserom, ultrazvukom ai. Procedúrami.
Lokálne sa môžu aplikovať analgetiká, teda tlmiť bolesť, masti znižujúci opuch a podporujúce vstrebávanie krvného výronu.
V prípade prerušenia väzov je nutné vyvrtnutý členok zafixovať sadrovým obväzom, doliečenie potom prebieha s ortézou a rehabilitáciou.
Operačná liečba podvrtnutého členku
Ak dôjde ku kompletnému prerušeniu členkových väzov s nestabilitou kĺbu je volený chirurgický postup. Väzy sa zošívajú.
Komplikácie, následky vymknutého členku
Zahojené väzy už nie sú ako tie pôvodné, môžu byť "krehkejšie" a menej pevné, tým sa zníži stabilita členku a ľahšie dôjde k ďalšiemu vyvrtnutia, či dokonca zlomeninám.
Autor: Drahomíra Holmannová