Rakovina prostaty

Rakovina prostaty (adenokarcinóm prostaty) je nádor objavujúce sa u môžem. Vzniká ako následok abnormálne zvýšeného rastu prostatických buniek. Tieto bunky strácajú ďalej svoju pôvodnú funkciu, nádor invazívne rastie a metastázuje až do vzdialenejších častí. Najčastejšie metastáz sa objavujú v lymfatických uzlinách a v kostiach. V mieste svojho vzniku nádor prerastá do tkanív v malej panve.

Všeobecne napáda starších mužov, najviac chorých býva nájdených u mužov starších sedemdesiatich rokov. Vznik karcinómu prostaty ďalej ovplyvňujú faktory ako zlé stravovanie, fajčenie, nedostatok pohybu. Vyššie riziko výskytu u mužov, v ktorých rodine sa rakovina už objavila. To platí aj v prípadoch, keď chorú bola žena s rakovinou prsníka. U oboch ochorení sa totiž na vzniku podieľa rovnaké gény - gén BRCA1 a gén BRCA2.

Príznaky rakoviny prostaty

Karcinóm prostaty je zradný v tom, že prvé navonok rozpoznateľné príznaky sa objavujú až v jeho pokročilejšom štádiu. Nádor sa v tichosti vyvíja aj viac ako dva roky. Prvotné symptómy sú naviac ľahko zameniteľné s obvyklými symptómami zväčšenej prostaty. Jedná sa teda o časté nutkanie na močenie, močenie je prerušené, prúd je slabý, dopĺňa ho hrdzavá bolesť. Neskôr sa v moči môže objaviť tiež krv. Jedným z príznakov v pokročilejšom štádiu býva bolesť kostí (napríklad chrbta, bedier) spôsobená kostnými metastázami. Dochádza aj k patologickým zlomeninám. Na základe metastáz v lymfatických uzlinách opúchajú dolnej končatiny.

Liečba

Nádor je odstránený chirurgicky, nasleduje rádioterapia, chemoterapia, hormonálna liečba. U niektorých prípadov sa pristupuje k orchiektómii (odstránenie semenníkov).

Prevencia

Tým najmenším, čo každý z mužov môže urobiť ako prvé, je zmena životného štýlu k lepšiemu. Zdravá strava by mala byť bohatá na vitamín E (mlieko, sója, šalát), lykopén (paradajková šťava) a selén (orechy, morské ryby). Tučné jedlá je potrebné obmedziť rovnako ako fajčenie alebo pitie alkoholu. Ak muž vie o prítomnosti nádoru u iného člena rodiny, nie je od veci postupovať preventívne prehliadky aj bez akéhokoľvek podozrenia. Včasný príchod k lekárovi platí dvakrát toľko v prípadoch, kde sa už vyskytujú niektoré z prvých príznakov. Rozhodne nemusí signalizovať " obyčajnou " zväčšenú prostatu.

Autor: Simona Knotková

Mohlo by vás tiež zaujímať