Vyskočenie medzistavcovej platničky
Výhřez (prolaps) medzistavcovej platničky je ochorenie chrbtice, ktoré vzniká jej postupnou degeneráciou. Následkom tohto poškodenia dochádza k výskytu trhlín a úniku vnútornej hmoty medzistavcovej platničky. Nervový koreň je tak utláčaný a spôsobuje ostrú bolesť. Výhřez najčastejšie postihuje bedrovú časť, najviac potom úsek medzi posledným bedrovým stavcom (L5) a prvým krížovým (S1). Riziko vzniku hernie stúpa spoločne so vzrastajúcim vekom. Starobou sa platničky opotrebovávajú a stávajú sa zraniteľnejšími.
Príznaky
Výhřez sprevádza bolesť chrbta, ktorá po niekoľkých dňoch začína vystreľovať až do končatiny. Bolesť sa zhoršuje pri prudkých pohyboch. Je znížená činnosť reflexov a narušená motorika a citlivosť. Chorý pociťuje mravčenie. Rozvíja sa takzvaný vertebrálnej syndróm, pri ktorom je obmedzená pohyblivosť a dochádza k blokádam. Ako choroba postupuje, môže dôjsť aj k poruchám zvieračov močového mechúra a konečníka.
Liečba
Lekár pacientovi predpíše lieky z radu myorelaxanciá, ktoré poskytujú úľavu od kŕčových stavov. Ďalej sa používajú analgetiká proti bolesti a antiflogistiká proti zápalu. Doma na miesto bolesti môžeme pokladať teplé obklady, snažíme sa vyhýbať príliš dlhému sedeniu. Pri vážnejšom priebehu ochorenia sa pristupuje k chirurgickému riešeniu, kedy je odstránená celá platnička alebo jej časť. Dôraz v liečbe hernie je kladený tiež na rehabilitácie.
Prevencia
Hernie medzistavcovej platničky môžeme zabrániť častým pohybom a cvičením. To platí predovšetkým u ľudí so sedavým zamestnaním.
Autor: Simona Knotková