Atrofia slinných žliaz - K110

Kód diagnózy podľa MKCH-10: K110

Kapitola: XI. Choroby tráviacej sústavy
Skupina: K11 - Choroby slinných žliaz


Mohlo by vás tiež zaujímať

Opičie kiahne

Opičie kiahne

Opičí kiahne sú infekčným ochorením, ktoré je spôsobené vírusom opičích kiahní. Tento druh vírusu sa radí do podskupiny vírusov čeľade Poxviridae zvanej Orthopoxvirus. Vyskytuje sa ako u niektorých druhov zvierat, tak aj…

Rakovina žalúdka

Rakovina žalúdka

Rakovina žalúdka, odborne nazývaná karcinóm žalúdka, je závažné onkologické ochorenie, ktoré postihuje tkanivá žalúdka. Hoci v posledných desaťročiach jej výskyt v rozvinutých krajinách klesá, stále zostáva významným…

Alkaptonúria

Alkaptonúria

Alkaptonúria je veľmi vzácna genetická porucha metabolizmu aminokyselín, ktorá sa prejavuje už v detskom veku a postihuje zhruba 1 dieťa z 200 000 živo narodených. Genetika Alkaptonúria je autozomálne recesívne ochorenie. Gén…

Burzitída

Burzitída

V ľudskom tele sa nachádza viac ako 150 búrz. Burzy sú malé, tekutinou naplnené tiažové vačky, ktorých úlohou je lubrikácia a zníženie trenia medzi kosťami, šľachami a úpony svalov v blízkosti kĺbov. Tým podporujú voľný…

Stuhnutosť kĺbov

Stuhnutosť kĺbov

Mávate ráno dlhodobo stuhnuté kĺby alebo cítite bolesť kĺbov aj pri obvyklých činnostiach? V týchto prípadoch môže ísť o príznak nejakého ochorenia, ktoré by sa nemalo podceňovať. Dlhodobá ranná stuhnutosť môže byť spôsobená…

Ľudský papilomavírus (HPV)

Ľudský papilomavírus (HPV)

Ľudský papilomavírus (z angl. Human papillomavirus, HPV), je skupina papilomavírusov napádajúcich ľudské bunky, a je najčastejšie prenosnou nákazou. V ľudskej populácii ide o bežné vírusy, väčšina druhov nevyvoláva žiadne príznaky…

Popáleniny od slnka

Popáleniny od slnka

Spálenie slnkom (dermatitis solaris) je akútny, neinfekčný kožný zápal, ktorý sa vyznačuje začervenaním, vznikom pľuzgierikov a väčších pľuzgierov, bolestivosťou a napätím kože, ktorá bola dlhšiu dobu vystavená ultrafialovému…

Rany a poranenia

Rany a poranenia

Rany delíme na povrchné a hlboké. Ďalej môžeme rany rozdeliť podľa rôznych hľadísk. Na základe dĺžky trvania rozlišujeme rany akútne a chronické. K vzniku akútnych rán dochádza náhle v zdravom tkanive a prevažne bývajú…