Dimethylethanolamin (DMAE)

Dimethylethanolamin, skrátene DMAE, je v prírode sa vyskytujúca organická zlúčenina. Ide o svetlo žltú kvapalinu, ku ktorej základným vlastnostiam patrí podpora zvyšovania bdelosti a zlepšovania nálady. Z farmakologického hľadiska patrí medzi mozgové nutricienty alebo tzv. nootropiká.

Výskyt

V prírode sa DMAE prirodzene nachádza predovšetkým v mäse morských rýb, ako sú sardinky a ančovičky.

Význam DMAE

Na základe pokusov na zvieratách sa zistilo, že DMAE zvyšuje hladinu cholínu v krvi a mozgu. Cholín, ktorý patrí do skupiny vitamínov B je prekurzorom acetylcholínu. Dá sa predpokladať, že vyššia hladina cholínu spôsobuje zvýšenie hladiny acetylcholínu, čo je významný neurotransmiter. Neurotransmitery sú látky zaisťujúce prenos vzruchov medzi nervovými bunkami. Nedostatok acetylcholínu mozgovú činnosť zhoršuje. Jeho hladina sa znižuje s pribúdajúcim vekom a tiež s príjmom toxických látok v potrave. Má významnú úlohu v procesoch, ako je napr. lepšie zapamätanie si vecí, učenie, vybavovanie si z pamäte už naučenej látky a tiež zlepšuje schopnosť premýšľať.

DMAE sa radí aj medzi antioxidanty. Niektorí odborníci sa domnievajú, že DMAE môže byť nápomocné aj pri problémoch s pamäťou u starších pacientov. Ďalšími problémami, pri ktorých by podávanie DMAE mohlo napomáhať, sú psychické stavy so zlou náladou a depresiami. Tiež sa predpokladá, že DMAE môže podporovať ochranu bunkových membrán v mozgu tým, že je schopné zastavovať poškodzovanie týchto buniek a predchádzanie predčasného starnutia. DMAE môže pomáhať aj autistickým pacientom, pacientom s Alzheimerovou chorobou, u pacientov s výpadkami pamäti, depresiami a demenciou.

Svoje uplatnenie našlo DMAE aj v kozmetike, pretože dokáže zastaviť produkciu kyseliny arachidónovej, ktorá má v tele na svedomí vznik vrások a tiež starnutie pokožky.

Vedľajšie účinky

DMAE je úplne bezpečný a netoxický, ale aj tak sa odporúča dodržiavanie správneho dávkovania. Pokiaľ sa užíva veľké množstvo DMAE, potom sa môžu objaviť bolest hlavy, svalové napätie alebo nespavosť. Osoby s Alzheimerovou chorobou, depresiami či inou psychickou poruchou by mali užívanie DMAE najprv konzultovať s lekárom.

Autor: Lenka Klabochová

Mohlo by vás tiež zaujímať