Draslík
Draslík je dôležitá minerálna látka, ktorá je nevyhnutná pre správnu funkciu tela. Často sa kombinuje s horčíkom, a spolu sa podieľajú na udržaniu optimálneho krvného tlaku, napomáhajú svalovej činnosti, správnemu vývoju kostí a tiež funkcii nervovej sústavy.
Spoločne so sodíkom zaisťuje draslík v našom organizme vedenie nervových vzruchov, správne hospodárenie s vodou, svalové kontrakcie a udržanie správneho srdcového rytmu. Draslík je tiež dôležitý pre tvorbu zásob cukrov a ich transformáciu na energiu.
Účinky draslíka
Najväčšia časť z celkového obsahu draslíka v organizme sa nachádza v bunkách, kde je ho až 98%. Draslík pozitívne ovplyvňuje stabilitu vnútorného prostredia, je nevyhnutný pre ktorékoľvek funkcie prebiehajúcich v živom organizme. Ďalej je nutný pre správnu funkciu svalov a nervového systému. Hrá tiež dôležitú úlohu pre správnu činnosť nášho srdca.
Optimálnu hladinu draslíka v krvi prísne regulujú obličky. Optimálna hladina draslíka v krvi je totiž veľmi dôležitá, pretože pri väčšom zvýšení alebo znížení tejto hladiny môžeme byť vážne ohrození na našom zdraví, môže spôsobiť poruchy srdcového rytmu, ktoré, bohužiaľ, nie sú nijako vzácne.
Výskyt a zdroje draslíka
Draslík je hojne rozšírený v okolitom prostredí rovnako tak ako v potravinách. Nachádza sa takmer v každom pokrme.
Najbohatšími zdrojmi draslíka sú:
- banány,
- sušené marhule,
- zemiaky,
- pomarančový džús
- čierny čaj
- chudé mäso
- mlieko
- strukoviny
Nedostatok draslíka
K miernemu nedostatku vápnika môže dôjsť pri nadmernom pití alkoholu alebo čiernej kávy. Jeho nedostatok sa môže objaviť aj u diabetikov. V tomto prípade možno po porade s lekárom užívať doplnky stravy s draslíkom.
Vážnejší nedostatok draslíka môže byť spôsobený liečbou niektorými liekmi, ako sú napr. kortikosteroidy alebo diuretiká. V užívaní týchto liekov by sme mali preto dbať rád svojho lekára, je nutné myslieť na to, že sami meniť dávkovanie naordinovaných liekov nesmieme. Ak to lekár uzná za vhodné, potom predpíše lieky s obsahom draslíka.
Vznik nedostatku draslíka a jeho prejavy
Ak máme draslíka nedostatok, potom na sebe môžeme spozorovať rad typických príznakov. Ide najmä o ospalosť, bolesti hlavy, svalové kŕče, slabosť či nepravidelný srdcový rytmus.
Nedostatok draslíka môže vzniknúť u niektorých ochorení obličiek, ktoré hladinu draslíka regulujú, alebo pri dlhodobom požívaní preháňadiel. Tiež zvracanie, hnačky alebo zvýšené potenie môžu hladinu draslíka v tele znižovať. Oslabenie svalovej a nervovej činnosti sa môže prehlbovať a spôsobiť paralýzu kostrových svalov a čriev a poruchu srdcového rytmu.
Nadbytok draslíka
Tiež vysoké dávky draslíka môžu spôsobiť vážne poruchy srdcového rytmu a svalovú paralýzu. Ľudia, ktorí draslík užívajú, by sa mali vyvarovať užívanie produktov obsahujúcich chlorid draselný a bez dozoru lekára by nemali požívať ani doplnky stravy s jeho obsahom.
Zvýšenú hladinu tohto minerálu môžeme pociťovať ako pocity slabosti, brnenia v končatinách, niekedy sa môžu objaviť hnačky a zvracanie. Príčin týchto ťažkostí je veľa a ich určenie a následné odstránenie patrí do rúk lekára. U ľudí majúcich porušenú funkciu obličiek sa nadbytok draslíka môže ešte zvýrazniť a môže dôjsť až k priamej otrave draslíkom.
Autor: Lenka Klabochová