Dysplázia krčka maternice
- Delenie prekanceróz krčka maternice
- Rizikové faktory vzniku prekanceróz
- Diagnostika
- Príprava na vyšetrenie krčka maternice
- Čo robiť pri potvrdení prednádorových zmien
- Liečba
- Dedičnosť a rakovina krčka maternice
Ďalšie názvy: prekanceróza krčka maternice, cervikalná intraepiteliálna neoplázia
Diagnóza
Dysplázia krčka maternice (Prekancerózy = prednádorové zmeny v tkanive) alebo tiež cervikalná intraepiteliálna neoplázia (CIN) sú názvy zmien predchádzajúcich nádorové ochorenia, spôsobených prevažne infekciou kmeňom HPV vírusu a najčastejšie sa vyskytujúcich na krčku maternice.
Delenie prekanceróz krčka maternice
Tieto bunkové zmeny sú prítomné iba na vrstve epitelu a nie sú ešte schopné metastázovať. Delíme ich na:
- LG lézie - zmeny ľahkého stupňa, ktoré organizmus ženy dokáže sám zlikvidovať aj bez chirurgického zákroku.
- HG lézie – zmeny vysokého stupňa, ktoré sa dajú ošetriť jednoduchým chirurgickým zákrokom. Avšak pokiaľ nie sú liečené, môžu sa za čas zmeniť na rakovinu krčka maternice.
Práve tieto stavy bývajú medzi normálnym stavom tkaniva a zhubným nádorom, ich vývoj je pozvoľný a prechody plynulé.
Rizikové faktory vzniku prekanceróz
- prítomnosť HPV vírusov s vysokým rizikom,
- aktívne i pasívne fajčenie,
- oslabený imunitný systém,
- nedostatok vitamínu A a kyseliny listovej,
- ďalšie sexuálne prenosné choroby (napr. chlamýdiová infekcia),
- nízky vek prvého pohlavného styku,
- väčší počet sexuálnych partnerov,
- dedičné predispozície pre rozvoj tohto druhu rakoviny.
Diagnostika
Základom diagnostiky prekanceróz sú tzv. prebiotické metódy, ktorými sú kolposkopia, onkologická cytológia, test na HPV a histologické overenie vzorky tkaniva. Liečba sa potom odvíja od stupňa zmien, pričom najčastejším liečebným zákrokom sú rôzne spôsoby konizácie (malý gynekologický zákrok spočívajúci v odstránení drobnej časti tkaniva krčka maternice). Diagnóza musí byť vždy preukázaná odberom vzorky tkaniva (konizácia, biopsia).
Príprava na vyšetrenie krčka maternice
Vyšetrenie by sa malo naplánovať na polovicu menštruačného cyklu, čo sú dva týždne po skončení poslednej menštruácie, dva dni pred vyšetrením vysadiť intravaginálnu liečbu a jednu noc sa zdržať pohlavného styku.
Preventívne vyšetrenie, ktoré je zamerané na prevenciu rakoviny krčka maternice, spočíva v cytologickom a kolposkopickom vyšetrení vykonávanom jedenkrát ročne.
Čo robiť pri potvrdení prednádorových zmien
Po stanovení diagnózy dysplázie vám lekár odporučí ďalšiu liečbu. V rozhodovaní je braný do úvahy stupeň dysplázie, či máte v pláne tehotenstvo alebo už gravidné ste, a tiež vek a iné ochorenia.
Zmeny nízkeho stupňa (CIN I) sú väčšinou sledované, zatiaľ čo závažnejší stupeň (CIN II, III) sa rieši chirurgickým zákrokom zv. konizáciou. Princípom konizácie je odstránenie týchto zmien z krčka maternice a tým došetriť okolité tkanivo. Zmeny v tehotenstve i zmeny ťažšieho stupňa (CIN II a CIN III) sú väčšinou iba sledované a riešia sa až po pôrode, pretože konizácie v období gravidity sú pre tehotenstvo extrémne rizikové.
Liečba
Ďalší postup liečby je vždy prísne individuálny, musí o ňom rozhodovať lekár na základe výsledkov podrobných vyšetrení.
1) konzervatívna liečba - sledovanie
U ľahkej dysplázie (LG lézie) je nález iba sledovaný, a to hlavne v prípade, že pacientka plánuje tehotenstvo alebo ešte nerodila. Konzervatívne sa tiež postupuje pri potvrdených ťažkých prekancerózach (CIN II, III), ktoré boli odhalené v tehotenstve, alebo pacientka zákrok nestihla a otehotnela. Tieto zmeny sa v drvivej väčšine prípadov riešia až po pôrode.
2) operačná liečba
Vážnejšie zmeny na krčku maternice sa liečia chirurgickým zákrokom - konizáciou.
Dedičnosť a rakovina krčka maternice
Bolo preukázané, že u žien, ktorých matka alebo sestra rakovinou krčka maternice či maternice trpeli, je dvakrát väčšia pravdepodobnosť, že rakovinou krčka maternice ochorejú tiež.
Autor: Lenka Klabochová