Folikulitída
- Pôvodca folikulitída
- Príznaky zápalu vlasového vačku
- Diagnostika
- Liečba folikulitídy
- Komplikácie folikulitída
Príznaky
Týka sa časti tela
Diagnóza
Folikul je vlasový vačok, v blízkosti ktorého môže vzniknúť zápal, tj. Folikulitída. Jedná sa najčastejšie o infekčný zápal, ktorý môže vzniknúť kdekoľvek na tele, kde rastú vlasy a chlpy. Môže sa jednať o slabý zápal, ale aj prejsť do podoby hnisavé kožné infekcie. Vzácnejšie sú to potom neinfekčné zápaly, napr. Eozinofilná folikulitídy.
Pôvodca folikulitída
Folikulitídy sú zväčša bakteriálne zápaly. Najčastejším pôvodcom zápalu sú baktérie zo skupiny stafylokokov, pseumonád, ale aj vírusy či kvasinka pytirosporum. Tieto sa rozmnoží okolo vlasového vačku po predchádzajúcom i drobnom poranení, napr. Poškriabaniu, bodnutie od hmyzu, porezania.
Príznaky zápalu vlasového vačku
Príznaky sa odvíja od typu folikulitídy, ktoré môžu byť povrchové a hlboké.
V blízkosti zápalom zasiahnutého vlasového vačku sa objavuje začervenanie, zvýši sa teplota postihnutého miesta, môže sa vytvoriť malý absces, hnisom naplnené hrbolčeky či pľuzgieriky. Postihnuté miesto môže byť citlivé a svrbieť.
Do tejto skupiny patria - ostiofolliculitis (zápal vstupu do vlasového vačku), folliculitis (zápal vlasového vačku) a perifolliculitis (zápal aj v okolí vlasového vačku).
Hlboká folikulitída zasahuje hlbšie a môže postihnúť celý vlasový vačok. Opuch je väčší, môže sa vytvoriť výrazná hrče naplnená hnisom, bolesť. Sem zaraďujeme aj Furunkul a karbunkul.
Vo väčšine prípadov sa folikulárnej zápaly vyhojí samy bez jaziev. Je však možné, že sa zápal môže rozvinúť do furunkly a zanechať jazvy či iné poškodenie pokožky.
Diagnostika
Diagnostikou je pokryť kožný lekár, dermatológ, väčšinou stačí len pohľad.
Liečba folikulitídy
S folikulitída je nutné dbať na hygienu, aby sa infekcia nezaniesla ďalej. Je možné využiť miestnu prípravky, ktoré majú dezinfekčné a hojivé účinky. V prípade závažnejšej infekcie je možné podávať na zanietenie folikul antibiotické masti, či dokonca podávať antibiotiká celkovo.
Pokiaľ sa jedná a hubovú infekciu, nasadí sa antimykotiká, v prípade eozinofilního zápalu je na mieste podávanie kortikoidných masťou.
Komplikácie folikulitída
- Opakujúce sa, rekurující, infekcie
- Rozšírenie infekcie do okolia
- Vznik veľkých svrbiacich lézií
- Vytvorenie furunkly
- Trvalé poškodenie pokožky
- Strata vlasov, chlpov po deštrukcii vlasového vačku
Autor: Drahomíra Holmannová