Hidradenitida
- Príčiny
- Rizikové faktory
- Príznaky zápalu potných žliaz
- Prognóza
- Diagnostika
- Liečba hidradenitidy
- Prevencia
Latinsky: hidradenitis
Ďalšie názvy: zápal potných žliaz
Príznaky
Diagnóza
Ochorenie hidradenitis alebo aj po slovensky zápal potných žliaz bolo prvýkrát popísané v 19. storočí vo Francúzsku. Jedná sa o vzácne oslabujúce kožné ochorenie charakterizované opakujúcimi sa abscesy (dutiny vyplnené hnisom), tvorbou cýst a následnými jazvami. Lokalizácia je najčastejšie v podpazuší, slabinách a zadku.
Obvyklé obdobie pre výskyt je medzi 20. a 40. vekom života. Choroba spôsobuje významné fyzické, ale aj psychosociálne utrpenie, bez rozdielov medzi mužmi a ženami. Výskyt je však udávaný iba okolo 0,053%. Pravdepodobne je výskyt vyšší, ale vzhľadom na zložitú diagnostiku sa predpokladá, že hŕbu prípadov nie je odhalené. Choroba je často zamieňaná za iná ochorenia, pacienti najčastejšie udávajú, že pred diagnostikovaním hidradenitis boli testovaní na pohlavne prenosné choroby.
Príčiny
Príčiny ochorenia nie sú doposiaľ úplne jasné. Môže sa vyskytnúť úplne náhodne bez rodinné záťaže, ale v 34% sa jedná o výskyt v rodine. Problémom je autoimunita jedinca, kedy sa imunitný systém "obráti" proti vlastnému telu. Žľaza je najčastejšie zapálená a vzniká zápal, preto je príčinou bakteriálný pôvodce. Najčastejšie sa jedná o stafylokoky a streptokoky.
Rizikové faktory
U tohto ochorenia bolo zistené veľa spúšťacích / rizikových faktorov. Medzi dva najzákladnejšie patrí obezita a fajčenie. Ďalej je to nadmerné potenie, nedostatočná hygiena pri holení, depilácia, dezodoranty a trenie v rizikových miestach. Boli vykonané aj štúdie, či ochorenie ovplyvňuje aj strava. Z výsledkov vyplýva, že určitý podiel na vzniku choroby môže mať vysoký príjem sacharidov a konzumácie mlieka.
Príznaky zápalu potných žliaz
- malé čierne fliačky, niekedy sa vyskytujúce samostatne, inokedy vo dvojiciach
- červené hrbolčeky, z ktorých môže vytekať hnis, často sa zväčšujú
- svrbenie a pálenie
- tvrdé hrudky, ktoré môžu byť začervenané
- "tunely" - časom sa môžu vyskytnúť spojenie pod kožou, ktorá sú vyplnená hnisom
Prognóza
V dnešnej dobe nemožno chorobu úplne vyliečiť. Lekári a zdravotníci sa snažia čo najviac potlačiť príznaky a skvalitniť život pacienta.
Diagnostika
Najčastejšie prichádza pacient so zmenami na koži, s úporným svrbením, pálením a tvoriacimi sa hrbolčeky, cystami a fľaky. Lekár diagnostikuje chorobu pomocou fyzikálneho vyšetrenia, kam patrí samotný pohľad a pohmat. Ďalej sa vykonáva odber hnisu, vyšetrenie baktérií a rozhodnutie o vhodnej medikácii na príslušnú baktériu.
Liečba hidradenitidy
Chorobu nemožno v dnešnej dobe úplne vyliečiť, príznaky možno len potláčať a zlepšiť tak kvalitu života pacienta, vykonáva sa tak niekoľkými spôsobmi. Najčastejšie sa jedná o kombináciu liečby. Cieľom je znížiť bakteriálnú záťaž v mieste postihnutia. Zlepšiť tiež hojenie rany a znížiť bolesť. Ako prvé sa uplatňuje antibakteriálne premývanie (s antibiotikami a steroidmi). Ďalej sa používajú antibiotiká podávané ústami a žilno. Používajú sa doplnky stravy a to prevažne zinok, ktorý je potrebný pre obnovenie tkanív. Dôležité je tiež upraviť stravu, aby bola bohatá na bielkoviny a tuky a obmedziť sacharidy. Tiež môže byť použitá biologická liečba, ktorá má za úlohu, v tomto prípade, zoslabiť imunitu organizmu, aby bola liečba efektívnejšia. Keďže sa jedná o dermatologické ochorenie možno využiť aj laserové ošetrenie, ktoré sa za posledných desať rokov dramaticky rozšírilo. Pri rozsiahlom postihnutí choroby možno pristúpiť k chirurgickému riešeniu. Dôjde k operatívnemu vyrezanie postihnutých tkanív spolu so zápalovým ložiskom.
Prevencia
Keďže sa o ochoreniu celkovo veľa nevie, ani prevencia nie je úplne známa. Dôležitá je zdravá, pestrá strava, vyvarovanie sa čo najviac škodlivým látkam a dodržiavanie hygienických návykov predovšetkým pri holení a depilácii.
Autor: Klára Šedová