Kiahne - môžem sa v dospelosti nakaziť?

Ak hovoríme o ovčích kiahních, jedná sa o ochorenie, ktoré postihuje človeka len raz v živote, výnimočne dvakrát, potom si organizmu vytvoria protilátky, ktoré ho naďalej chránia.

Hovorí sa, že čím mladšie dieťa dostane kiahne, tým ľahší priebeh ho čaká. Nie je ani tak pravda, že by priebeh bol horší, ale s pribúdajúcim vekom sa objavuje stále viac komplikácií v podobe pneumónie (zápal pľúc), zápalu pečene či meningoencefalitíday (zápal mozgu). Pre tehotné je nákaza extrémne nebezpečná. Čím skôr sa človek nakazí, tým lepší priebeh kiahní ho čaká.

Príčiny a priebeh ochorenia

Ide o vírusové ochorenie, ktoré sa prejavuje svrbením pokožky a tvorením vriedkov, ktoré najprv mokvajú a potom sa na nich objaví krusta, počas 4 - 6 hodín. Akútne ochorenie trvá 4 - 8 dní. Medzi najčastejšie komplikácie u detí je sekundárna infekcia spôsobená škriabaním pľuzgierikov a roznesenie infekcie po celej koži.

Rozdiel medzi Pravými a Ovčími kiahňami? Zásadný!

Hlavný rozdiel je v agresivite a počte úmrtí na jednotlivé ochorenie. Ovčie kiahne sú len ľahkým čajíčky s minimálnou úmrtnosťou. Za to Pravé kiahne sú vysoko agresívne a úmrtnosť na túto chorobu sa u niektorých kmeňov blíži 100%. Počas 20. storočia toto ochorenie zahubilo okolo 400 milióna ľudí. V súčasnej dobe sú Pravé kiahne čiže Variola považovaná za vyrúbané vďaka očkovaniu a niekoľko rokov sa už nemusia očkovať.

Čo môžeme urobiť preto, aby sme kiahne nemali?

Kiahne sa prenášajú tzv. kvapôčkovou infekciou, čo znamená, že užší kontakt s chorým by vás mohol ohroziť. Ak ste v detskom veku kiahne neprekonali, určite sa vyhýbajte deťom u ktorých sa táto nákaza prejavila. Ale pozor, od doby nákazy po prepuknutí choroby trvá 14 dní.

Ak plánujete otehotnieť alebo ste v detskom veku neprekonali kiahne, môžete sa nechať zaočkovať. V niektorých prípadoch sa to odporúča. Očkovanie nie je povinné a bohužiaľ ani hradené, niektoré poisťovne len prispievajú. U dospelých je účinnosť očkovania 90%.

Zaujímavosť na záver

Ak ste v detskom veku prekonali kiahne, vírus sa vám dostal do nervových ganglií (zhluk nervových buniek), ak sa vírus prebudí k životu (môže počas celého vášho života) prejaví sa ako pásový opar.

Autor: Lucie Kliková, DiS.

Mohlo by vás tiež zaujímať