Kyberchondria
Latinsky: Cyberchondria
Príznaky
Časta stanovovania diagnóz v internete sa tak rozšírilo, že vznikol názov kyberchondria (Cyberchondria). Trpí ňou človek, ktorý na internete vyhľadáva priveľa veľké množstvo informácií o zdraví a starostlivosti o neho. Kyberchondria sa považuje za určitú formu hypochondrie.
Najviac ohrozenou skupinou sú užívatelia internetu, ktorí majú sklony k hypochondrie a majú tiež veľmi nízke alebo vôbec žiadne povedomie o medicíne a o tom, ako ľudský organizmus vlastne funguje. Títo užívatelia internetu veľmi rýchlo prijímajú za svoju aj úplne nelogickú a nepotvrdenú diagnózu. Takéto presvedčenie a negatívne výsledky lekárskych vyšetrení môžu viesť až k všelijakým psychickým problémom.
Štúdia kyberchondrie
Prvé štúdie kyberchondrie boli zverejnené v novembri 2008. Výskumníci Eric Horvitz a Ryen White vykonali veľkú štúdiu s následnou analýzou. Kyberchondriu definovali ako "nadmerný nárast záujmu o príznaky všemožných chorôb, ktorý je založený na vyhľadávanie odkazov na webových stránkach". Potom analyzovali "surfovanie" na webe s cieľom zisťovania najrôznejších problémov a našli pomerne vysoký počet vyhľadávania, ktoré sa týkalo ako zriedkavých chorôb, tak i bežných problémov.
Ak ale máte na nejakú chorobu podozrenie, mali by vaše kroky rozhodne smerovať k lekárovi. O hypochondrii sa hovorí, keď obavy z choroby trvajú dlhšie ako šesť mesiacov aj keď lekárske vyšetrenia nič nenašla. Rovnako tak je tomu aj u kyberchondrie.
V prípade, že vy alebo niekto vám blízky trpí utkvelou predstavou, že je vážne chorý a trávia veľa času neustálym vyhľadávaním ďalších a ďalších informácií na internete, aj keď lekárske prehliadky opakovane nič nepreukázali, a naopak potvrdili, že je všetko v norme, je na čase začať riešiť problém s kyberchondriou.
Liečba
Kyberchondrie sa môžete zbaviť niekoľkých návštevami psychológa, kedy sa väčšinou používa kognitívno-behaviorálna terapia. Jedinec sa učia zvládať svoj strach z chorôb a učia sa tiež, ako možno riešiť prípadné príznaky choroby a ako dôverovať lekárom, ktorých vyšetrenie niekoľko mesiacov nepreukázali žiadnu chorobu.
Autor: Lenka Klabochová