Malígny melanóm

Latinsky: lentigo maligna melanom

Ďalšie názvy: zhubný melanóm, rakovina kože, melanóma, povrchovo sa šíriaci melanóm, nodulárný melanóm, lentigo malígny melanóm, akrolentiginózní melanóm

Príznaky

hrboľ na koži hyperpigmentácia

Diagnóza

Agresívný a najviac rozšírený typ rakoviny, ktorá môže postihnúť aj vás. Z preventívnych aspektov je tento nádor veľmi dobre rozpoznateľný a môžete jeho výskyt veľmi znížiť. Dodržiavanie odporúčanie lekárov vás dokážu od tohto nádoru ochrániť. Melanóm vzniká na koži, ďalej postihuje oko, ucho, genitálie, GIT (zažívací trakt), vaječníky, močový mechúr, pľúca.

Príznaky malígneho melanómu

Najčastejšie sa melanóm objavuje u mužov na hrudi a u žien na predkolení a chrbte. Hlavnou príčinou vzniku tohto nádoru je vystavovanie sa slnku a mechanické dráždenie materského znamienka. Ako spoznáte malígny melanóm? Pigmentové znamienko začne svrbieť, začne meniť farbu, má nedokonalé okraje a neprimerané okraje, ktoré sa môžu meniť. Pri novo zisteného znamienka vzniká väčšia pravdepodobnosť vzniku melanómu. Rôzne farebné odtiene znamienka, hrčky, šírenie do okolia a celková zmena vzhľadu. Pri zmene veľkosti, by ste mali spozornieť ak pigmentové znamienko dorastie aspoň z jednej strany na viac ako 6 mm. Pozorujte tiež modrošedé až sivobiele závoje, ktoré sú na povrchu znamienka a sú pre malígny melanóm typické.

Diagnostika

Diagnostika malígneho melanómu sa vykonáva u obvodného lekára, ktorý vás potom pošle k dermatológovi. Vyšetrenie pigmentového znamienka vôbec nebolí a je hotové v priebehu niekoľkých minút. Lekár sa vás spýta kedy sa začali zmeny objavovať, prezrie vám všetky znamienka a za pomocou dermatoskopu prehliadne znamienko, ktoré je podozrivé. Ďalej sa vykoná biopsia, ktorá s určitosťou preukáže, či je prítomná rakovina.

Malígny melanóm sa delí na 4 štádia, ktoré určujú rozsah postihnutia a prognózu. Značí sa 0 - IV štádium.

Liečba malígneho melanómu

Medzi hlavnú liečebnú metódu patrí odstránenie znamienka s aspoň 5 mm zdravého okolitého tkanivá, u horšieho štádia melanómu sa odporúča až 2 cm zdravého tkaniva okolo. Ostatné terapie ako je chemoterapia, rádioterapia, biologická liečba a ďalšie nemá na vyliečenie pacientov zatiaľ žiadny vplyv.

Pacienti s malígnym melanómom sú veľmi náchylní na relaps, nové ložisko sa objavuje 1 - 3 roky od prvého melanómu. 97% pacientom sa nové ložisko vytvorí do 10 rokov od prvého melanómu. Metastázy sú veľmi agresívne a ak je zasiahnutý mozog je prognóza len niekoľkomesačná.

Prevencia

Prevencia je v tomto prípade veľmi účinná a môžete sa tak zachrániť pred malígnym melanómom! Je veľmi dôležité nevystavovať sa neprimeranému slnečnému žiareniu a používať ochranné krémy na opaľovanie!

Autor: Lucie Kliková, DiS.

Mohlo by vás tiež zaujímať