Mastoiditída

Veľmi nepríjemné zápalové ochorenie, ktoré sa môže zvrtnúť a pre pacienta môže byť nepríjemné. Hospitalizácia je v tomto prípade viac než istá. Ako primárné ochorenie sa mastoiditída moc nevyskytuje, jedná sa skôr o komplikáciu zápalu stredného ucha.

Príčiny vzniku mastoiditídy

Toto ochorenie vzniká ak nie je zápal včas liečený alebo je zle liečený alebo je nedoliečený. Mastoiditída môže byť veľmi nepríjemná a jedným z príznakov sa môže objaviť hrče za ušami. Tá je veľmi bolestivá, je začervenaná a okolie je teplé a lesklé.

Príznaky

Pri tomto zápale je prítomná zvýšená teplota, bolesť v oblasti ucha. Môže sa objaviť nedoslýchavosť, sekrét z ucha, únava a tiež malátnosť. Dieťa si stále siaha na postihnuté ucho a na okolie kde má zápal.

Tento zápal môže vzniknúť až 3 týždne po ochorení stredného ucha.

Diagnóza

Je veľmi dôležité dostať dieťa či dospelého čo najskôr k lekárovi, ktorý určí diagnózu. Diagnostika je v tomto prípade zložitejšia. Jedná sa o klasický odber krvi na zistenie zápalu v tele, potom lekár prehliadne okolia ucha, použije otoskopy. Pokiaľ si nie je istý, môže byť použitý RTG či CT.

Liečba

Liečba je v podávaní antibiotík, kvapôčok priamo do ucha. Ďalej sa liečba odvíja od aktuálnych problémov, môžu sa podávať lieky na tíšenie bolesti, masti na zníženie opuchu či zábaly na ucho.

Hospitalizácia sa odvíja od veku dieťaťa či ďalších komplikácií. Kľudový režim je v tomto prípade potrebný a žiadaný. Minimálne 2 týždne počítajte s tým, že budete doma. Potom je dôležité, aby ste si obe uši chránili pred vetrom a nachladnutím.

Autor: Lucie Kliková, DiS.

Mohlo by vás tiež zaujímať