Meniérova choroba

Ďalšie názvy: Meniérov syndróm, endolymfatický hydrops, morbus M

Týka sa časti tela

Diagnóza

Veľmi zvláštna a tajomná choroba, ktorá sa objavuje u dospelých ľudí od 30 do 60 rokov veku. Niekedy sa hranice môže posunúť až na 20 rokov. Ženy i muži sú postihnutí bez rozdielu. Jedná sa o poškodenie vnútorného ucha kde sídli rovnovážnej ústrojenstvo, väčšinou je poškodené len jedno ucho.

Príčiny a príznaky Meniérovej choroby

Príčina Meniérovej choroby nie je doteraz úplne známa vie sa len to, že sa jedná o hromadenie endolymfy a zvyšovanie tlaku v uchu, čo vedie k poškodeniu sluchového i rovnovážneho ústrojenstva. Čo vedie endolymfy k tomu, že sa hromadí vo vnútornom uchu zatiaľ nevieme. Je však niekoľko zlých zlozvykov a chorôb, ktoré môžu tento stav vyvolať. Jedná sa o fajčenie, zlú životosprávu, zvýšený cholesterol a tiež opakované zápaly v oblasti stredného ucha.

Príznaky Meniérovej choroby sa môžu u každého jedinca odlišovať, môže byť postihnuté jedno alebo obe uši. Väčšinou začína tento stav náhle a je sprevádzaný pískaním v uchu, zníženým sluchom, ďalej je prítomné motanie hlavy, nevoľnosť, vracanie, môžete pociťovať tlaky v ušiach.

Diagnostika a liečba Meniérovej choroby

Ak trpíte niektorými z príznakov, ktoré sú uvedené vyššie, mali by ste si zájsť k svojmu obvodnému lekárovi. Rozhodne váš stav nepodceňujte. Lekár vás odošle na ušné oddelenie, kde vám vykonajú audiometriu a tiež vám môžu vykonať MR či CT k vylúčeniu iných vád.

Liečba nie je u Meniérovej choroby cielená na vyliečenie, ale na zmiernenie stavov, ktoré Meniérova choroba spôsobuje. Lekár vám môže predpísať lieky na závraty a problémy so zvracaním. Odporučí vám kľudový režim v prípade, že sa vám ataky vracia častejšie. Pre zníženie endolymfy sú nasadené diuretiká a diéta na celkové zlepšenie stavu.

Prvá pomoc

Ako náhle zistíte, že sa vám blíži atak Meniérovej choroby ľahnite si pokojne aj na zem, zamedzíte tak riziku pádu. Dajte si lieky na vracanie a závraty a obmedzte hybnosť na minimum. Pohyb totiž prejavy viac zhoršuje. Pri prvom ataku je väčšinou volaná ZZS, pretože Meniérova choroba sa môže objaviť kedykoľvek a kdekoľvek.

Autor: Lucie Kliková, DiS.

Mohlo by vás tiež zaujímať