Moluská
Latinsky: molluscum
Príznaky
Diagnóza
Moluská je veľmi nákazlivá kožná choroba. Je spôsobená vírusom, ktorý nie je nijako škodlivý, avšak veľmi nepríjemný. Ochorenie postihuje všetky vekové kategórie vrátane malých detí. U detí je výskyt ochorení častejší, pretože ich imunitný systém nie je natoľko zrelý, aby sa proti ochoreniu bránil.
Po akné sú moluská najčastejším kožným problémom. Najčastejším zdrojom nákazy sú verejné toalety, sprchy, bazény, sauny atp. U detí je to často nevhodnou hygienou v oblasti zadočka, genitálov a očných viečok. U dospelých v reprodukčnom veku je prenos najčastejší pohlavným stykom s infikovanou osobou.
Príčiny vzniku ochorenia
Príčinou ochorenia je virus (skrátene označovaný ako MCV), ktorý sa vyskytuje v štyroch typoch (MCV-1, MCV-2, MCV-3, MCV-4). U dospelých sa vyskytujú prevažne len prvé dva typy a u detí zvyšné dva. Vzácnosťou však nie je, ak je tomu naopak.
Rizikové faktory
- priamy kontakt s chorým jedincom (slabý dotyk)
- sexuálny styk s nakazenou osobou
- neočakávaný styk s infekciou (verejné kúpaliská, toalety, sprchy, ...)
Príznaky
Najnápadnejším prejavom je:
- malý pupienok podobný bradavicu (jedná sa o nezhubný kožný nádor, nejedná sa však o závažný útvar), má ružovkastú farbu, uprostred každej z nich sa nachádza malý jamku, môže ich byť po tele veľký, ale aj sporadický výskyt, z pupienka možno vytlačiť sivobielu tekutinu (ktorá je vysoko infekčná), najčastejšie miesta výskytu sú: genitálie, podpazušie, tvár a krk
- svrbenie
- ekzém okolo vyrážky (u 10% chorých)
- zapálené vyrážky
Diagnostika
Možno ich rozpoznať už len pohľadom. Ale keďže sú ľahko zameniteľné s bradavicami, je dôležité vykonať odber vzorky z príslušného pupienku. Vzorka je vyšetrený na daný vírus a potvrdená alebo vyvrátená diagnóza.
Liečba
V niektorých prípadoch sa ochorenie vôbec nelieči a moluská sa samy stratí. Napríklad, ak sa pupienkov vyskytuje málo alebo pokiaľ si ich daná osoba nevšimne. V niektorých krajinách, prevažne v USA, sa moluská nelieči. V niektorých prípadoch môže neliečený stav pretrvávať 6-12 mesiacov, a preto nie je dobré tak dlho čakať, hlavne u malých detí.
Z tohto dôvodu sa dáva prednosť skôr drobným chirurgickým výkonom - laser, zoškrabnutie (ostrou lyžičkou), vyrezanie, použitie tekutého dusíka alebo kryochirurgie (zmrazenie pupienka extrémne nízkou teplotou a následné upadnutie). V dnešnej dobe je možné použiť i mnoho mastí, krémov a olejov, ktorým mnoho jedincov dáva prednosť pred chirurgickým výkonom, pretože je aj taká liečba účinná.
Prevencia
Vhodnou primárnej prevenciou je posilňovať imunitný systém, prevažne deťom z rizikovej skupiny (plavci, s vrodenou oslabenou imunitou). Ďalej je to vyvarovanie sa jedinci s týmto ochorením. Nepoužívanie rovnakých uterákov, žiniek, mydiel a ďalších hygienických potrieb. Vhodné je nosiť bavlnené prádlo, aby mohla pokožka dýchať. Koža by mala byť v suchu a čistote (hlavne u malých detí). U sexuálne aktívnych osôb je vhodná partnerská vernosť bez promiskuity.
Autor: Klára Šedová