Nedoslýchavosť

Ďalšie názvy: hypakuze, hypacusis, čiastočná strata sluchu

Choroby s týmto príznakom

Diagnóza

Nedoslýchavosťou sa rozumie znížené sluchové vnímanie, ktorého príčinou môžu byť rôzne faktory. Nedoslýchavosť postihuje asi 5 % ľudí, čo sú väčšinou starší jedinci trpiaci presbyakúziou (stareckou nedoslýchavosťou).

Toto nepríjemné postihnutie so sebou môže prinášať veľmi výrazný handicap na profesnom aj sociálnom poli, čím značne znižuje kvalitu života a niekedy môže viesť až v psychosociálnej izolácii pacienta. Môže byť aj príznakom nejakého závažnejšieho ochorenia, ako je napr. mozgový tumor. Ak nedoslýchavosť vznikla náhle, potom je potrebné riešiť tento problém urgentne v odbore otorinolaryngológia (ORL). 

Ako nedoslýchavosť delíme

Nedoslýchavosť delíme na prevodnú a percepčnú.

1) Prevodná nedoslýchavosť

Tento typ nedoslýchavosti sa dostavuje vtedy, keď zvuk nie je vedený vonkajším alebo stredným uchom optimálne. Táto špecifická nedoslýchavosť sa môže vyvinúť vo vonkajšom uchu, bubienku, zvukovode, stredoušných kostičkach alebo v rôznych kombináciách.

Príčiny prevodnej nedoslýchavosti:

  • ušný maz,
  • pretrhnutie bubienka (perforácia bubienka),
  • zápal stredného ucha,
  • otoskleróza,
  • zlomenina v reťazci kostičiek,
  • znetvorenie vonkajšieho ucha,
  • nádory mostomozečkového kúta.

2) Percepčná nedoslýchavosť

Percepčná nedoslýchavosť vzniká ako následok poruchy vnútorného ucha. O tejto nedoslýchavosti hovoríme v prípade, keď sú poškodené vláskové bunky, nervové vlákna či ich spojenie s slimákom alebo keď nefungujú správne. Ak je poškodená časť vnútorného ucha, dôjde k strate alebo zníženiu schopnosti premeny mechanickej energie na elektrickú, ktorá je odosielaná do mozgu.

Typické znaky percepčnej nedoslýchavosti:

  • problémy s počuteľnosťou zvukov, 
  • ťažkosti rozoznať a rozlíšiť aj hlasné zvuky,
  • málo hlasné zvuky sú vnímané buď ako príliš tiché, alebo veľmi hlasné zvuky.

Často sa pridružuje pískanie alebo hučanie v ušiach (tinnitus) alebo otoskleróza. V tomto prípade sa môže jednať aj o poškodenie vláskových buniek Cortiho orgánu, ktorý je súčasťou slimáky a etiologicky o presbyakúzii, sociálnoakúzii, Menièrovu chorobu, toxické alebo ischemické poškodenie vnútorného ucha.

Liečba

Liečba príčiny nedoslýchavosti u osôb so zvýšenou lámavosťou kostí (Osteogenesis imperfekta) sa zakladá na kochirurgickom zákroku zvanom stapedoktómia, ktorým sú rekonštruované reťazce kostičiek vnútorného ucha. Čím skôr sa tento zákrok vykoná, tým lepšie budú jeho výsledky, ktorými sa zaistí viac ako 80% obnovenia pôvodného vypočutia.

Ak operáciu nemožno kvôli značným patologickým zmenám vykonať alebo ju pacient odmieta, existujú pri prevodnej nedoslýchavosti veľmi priaznivé podmienky na nápravu sluchovej chyby slúchadlom.

Autor: Lenka Klabochová