Pasenie koníčkov
Pasenie koníčkov je vlastne prvým cvikom, ktoré bábätko bude postupne zdokonaľovať. Je to prvá dôležitá poloha, ktorú je potrebné prevádzkovať už pár dní po narodení. Nebojte sa, určite svojmu bábätku nijako neublížite.
Ako správne pásť koníčky
Položte bábätko na bruško, v prvom mesiaci bude mať zadoček vyššie ako hlavičku a bude schúlené do klbka. Hlavičku bude mať otočenú na bok. 1-2 minúty v prvých dňoch niekoľkokrát za deň bohato stačí. Intervaly postupne predlžujte. Pokiaľ bude bábätko plakať, skúste to neskôr. Hlavičku neotáčajte len dávajte pozor, aby mohlo bábätko dýchať.
Po jednom až dvoch mesiacoch už môžete pozorovať zmeny, keď dieťatko pomaly naťahuje nožičky a otáča hlavičku. Hlavičku mu môžete otáčať tak, aby na každej strane strávilo rovnakú chvíľu.
Po ďalšom mesiaci si už môžete všimnúť, že sa bábätko pomaly začína vzpierať na ručičkách a zaujíma sa o svoje okolie. Hračka bude tou správnou motiváciou pre otáčanie hlavičky do strán.
Otočenie z chrbta na bruško a späť je veľmi namáhavá činnosť. Bábätku nijako nepomáhajte len motivujte. Samo si musí prísť na to, ako meniť polohy.
Tip: pasenie koníčkov je tiež skvelou polohou pre boľavé bruško a uvoľnenie prdíkov.
Nebojte sa nechávať bábätko na brušku spať, niektoré deti túto polohu vyložene vyžadujú a do tejto polohy sa počas noci otáčajú cielene. Ak leží len na matrac a už zvláda otáčať hlavičku a meniť polohy nemal by to byť problém. Ak máte obavy, nechcete bábätko na brušku spať cez deň, kedy ho môžete sledovať. Pre lepší pocit si kúpte monitor dychu.
Tak ako u iného vývoja, je symetria najdôležitejšia. Preto ak pozorujete, že sa bábätko otáča alebo pozerá len jedným smerom, motivujte ho na stranu druhú. Väčšinou sa povedie bábätko namotivovať na ovládanie oboch smerov, majte na pamäti, že je vždy jedna strana dominantnejší a používaná častejšie, do jedného roka by však táto strana nemala výrazne prevažovať. Všetky pochybnosti konzultujte s pediatrom.
Autor: Lucie Kliková, DiS.