PMS - Predmenštruačný syndróm
PMS je súhrn príznakov, ktoré trápia ženy hlavne v čase pred menštruáciou (najčastejšie začínajú týždeň pred ňou), ale aj v jej priebehu. Po menštruácii mizne. Príznaky môžu byť fyzické i psychické.
Príznaky sprevádzajúce predmenštruačný syndróm sa objavujú v rôznej sile. Môžu byť aj veľmi silné a obmedzujú tak kvalitu života ženy. Najťažšie formu predmenštruačného syndrómu nazývame predmenštruačný dystrofické porucha a vyskytuje sa asi u 3-8% žien.
Príznaky spojené s predmenštruačným syndrómom
- Ľútostivosť a plačlivosť
- Pokles nálady až depresie
- Nervozita a nesústredenosť
- Podráždenosť, afektívne správanie
- Výbušnosť
- Poruchy spánku
- Zvýšený, znížený príjem potravy, chute na určitý typ potraviny, napr. Na sladké
- Nadúvanie
- Bolesti v prsiach a ich zväčšenie
- Bolesti hlavy, zhoršenie migrén
- Bolesti kĺbov a chrbta
- Zmeny peristaltiky - zápcha alebo hnačka
- Rýchla unaviteľnosť, únava
- Opuchy rúk a prstov
- Zvýšená potivosť
- Zhoršenie stavu pleti, akné
- Kŕče
- Tlak a bolesti v podbrušku
Dôvody vzniku PMS
Nie je presne známe, čo za predmenštruačným syndrómom stojí. Najpravdepodobnejšie sa za ťažkosťami skrýva hormonálna nerovnováha po ovulácii, teda v druhej polovici cyklu, kedy sa zvyšuje hladina progesterónu a klesá estrogén. Ak však je aj v tejto dobe estrogén vyššia, môže to vyvolať vyššie spomínané príznaky. Ďalší hormón, ktorý môže hrať v patogenéze PMS je prolaktín. Objavujú sa aj teória, že sa jedná aj o narušenie rovnováhy neurotransmiteru serotonínu, ktorý pomáha vyrovnávať náladu.
Okrem iného je tu iste aj vplyv dedičnosti a životného štýlu.
Liečba predmenštruačných ťažkostí
V období pred v druhej polovici cyklu je vhodné zvýšiť príjem vitamínov skupiny B, horčíka a vápnika a tiež vlákniny. Je potreba strážiť pitný režim, obmedziť solenie, príjem kofeínu, alkoholu, sladkostí, aditív a fajčenie.
Odporúča sa tiež olej z pupalky či ľubovníka, pitie bylinných čajov, napr. Z rebríčka, alchemilky, prasličky, pestreca, púpavy a drmku.
Existujú aj extrakty, výťažky obsahujúce zmienené byliny.
Je možné tiež využiť aromaterapiu, tj. Éterické oleje, ktoré je možné využiť aj k masážam.
Vhodná je tiež pravidelná pohybová aktivita, ktorá pomáha vyrovnať hladinu hormónov.
Ak sú ťažkosti intenzívnejšie, je možné použiť teplo, horúcu sprchu, priloženie termofore na podbruško atď. Ďalšou možnosťou sú analgetiká.
U silného predmenštruačného syndrómu je vhodná konzultácia s lekárom. Ten môže využiť hormonálnu liečbu. Ak sú veľké výkyvy nálad, je vhodné zvážiť podávanie antidepresív.
Autor: Drahomíra Holmannová