Popáleniny od slnka

Spálenie slnkom (dermatitis solaris) je akútny, neinfekčný kožný zápal, ktorý sa vyznačuje začervenaním, vznikom pľuzgierikov a väčších pľuzgierov, bolestivosťou a napätím kože, ktorá bola dlhšiu dobu vystavená ultrafialovému žiareniu.

Slnečné lúče sú síce pre ľudské zdravie veľmi dôležité, ale majú aj svoju odvrátenú stranu. Bez patričnej ochrany totiž prenikajú hlboko do pokožky a môžu byť príčinou jej poškodenia. Pokiaľ k spáleniu pokožky dôjde, je treba ju čo najskôr ošetriť.

Stupeň spálenia slnkom záleží na intenzite slnečného žiarenia, na fototype kože a na dĺžke doby trvania expozície. Často sa hovorí, že malé deti a starí ľudia sa spália rýchlejšie, ale to sa v klinických štúdiách nikdy nepreukázalo.

Stupne popálenia slnkom

Pokožka popálená slnkom môže byť buď mierne začervenaná, alebo červená ako rak. Odborníci klasifikujú spálenie od slnka podľa závažnosti na tri stupne:

  1. Mierne popálenie – koža je začervenaná, bolestivá a horúca. Môže sa objaviť aj vyššia citlivosť a svrbenie.
  2. Stredne ťažké popálenie – koža je začervenaná s bielymi malými pľuzgierikmi a veľmi často praská a stĺpáva sa.
  3. Ťažké popálenie - koža je tmavo červená buď s pľuzgierikmi, alebo bez nich. Objavuje sa bolesť hlavy, zimnica, nevoľnosť, horúčka a závraty.

Kedy hrozí väčšie popálenie slnkom?

  • Keď sa namažeme málo – správne množstvo opaľovacích prípravkov sú 2g na jeden cm2 kože. Približne sa jedná o 30 ml na jedno použitie pre dospelého človeka.
  • Pri použití opaľovacích prípravkov, ktoré majú uplynutý dátum spotreby – kvalita filtrov v ochrannom kréme alebo mlieku sa postupne znižuje a potom nemajú správnu účinnosť.
  • Po kúpaní – vodeodolné krémy nás chránia pri kúpaní a plávaní. Potom je ale nutné sa znovu natrieť, pretože žiadny krém nevydrží na pokožke po kúpeli a utretí uterákom v dostatočnom množstve.
  • Pri športe aj pri práci vonku – vyššie riziko spálenia kože je nielen pri vode. Pri práci vonku alebo športu je vhodné používať kvôli zvýšenému poteniu vodeodolný krém. Pokiaľ pot vteká do očí, vyberte si krém vhodný pre očné okolie. Praktickou variantou slnečných krémov sú spreje a vreckové balenia, ktoré aplikáciu zjednodušia.
  • Pozor na užívané lieky – niektoré pôsobia na obranyschopnosť pokožky a môžu spôsobiť nechcené kožné reakcie počas expozície pokožky slnku, a preto vždy konzultujte možnosť opaľovania pri užívaní liekov s lekárom alebo lekárnikom.

Príznaky

Medzi typické príznaky spálenia slnkom patrí svrbenie a pri ťažkom popálení tiež bolesť a napätie kože. Pacient môže uvádzať aj zimnicu, bolesť hlavy, pocit slabosti a zvýšenej teploty a zároveň môže mať zrýchlený tep a horúčku.

Asi za šesť hodín sa na koži po expozícii UV žiarenia začne objavovať začervenanie, ktoré dosahuje maximum za 24 hodín. Začervenanie na miestach expozície žiarenia je výrazne ohraničené. Pri silnej intenzite žiarenia sa môžu objaviť pľuzgieriky alebo veľké pľuzgiere a opuch kože.

Na stanovenie diagnózy väčšinou stačí klinický obraz a údaje o pobyte na slnku, ale niekedy je nutné rozoznať aj iné choroby, ktoré sa môžu vyvíjať v súvislosti s pôsobením UV žiarenia.

Priebeh a prognóza

Priebeh spálenia slnkom záleží na stupni spálenia slnkom, ktorý sa však nedá porovnávať s popálením kože vplyvom tepla, pretože v tomto prípade chýba III. stupeň popálenín. Dôsledkom spálenia kože ultrafialovým žiarením môže byť objavenie sa náhleho výsevu pigmentových škvŕn a poruchy pigmentácie.

Antihistaminiká na spálenie a alergiu

Pálenie a svrbenie tiež efektívne tlmia antihistaminiká, ktoré sa môžu použiť lokálne, a to tak, že sa spálené miesta sa namažú napr. Fenistil gélom alebo roll-onom, ktoré sú známe ako prvá pomoc na žihadlá ôs. Ďalej sa antihistaminiká dajú využiť aj celkovo, a síce ako tablety na prehltnutie. Známy je napr. Xyzal alebo Analergin Neo. Tieto lieky sa odporúčajú aj na nepríjemnú slnečnú alergiu, ktorá vyvoláva svrbivú vyrážku, alebo aj pľuzgiere.

Liečba

Mierne spálenie kože sa lieči buď ochladzovaním kože, alebo natieraním prostriedkov po opaľovaní. Eventuálne môže lekár naordinovať aj mierne účinné kortikosteroidy, ktoré majú protizápalové účinky. Celkovo možno reakciu zmierniť užívaním protizápalových liekov - kyselina acetylsalicylová, indometacín.

Pri ťažkom spálení kože sa odporúča pokoj na lôžku, ale niekedy môže byť pacient dokonca hospitalizovaný a liečený pomocou infúzií. Okrem lokálnej liečby je možné podať aj kortikosteroidy, hoci v klinických štúdiách nebola ich účinnosť overená.

Desatoro pre pokožku spálenú od slnka

  1. Základ je samozrejme prevencia - pred pobytom na slniečku pamätajte na dôkladnú aplikáciu prípravkov na opaľovanie. Tie sa nanášajú 30 minút pred slnením a počas dňa by mala byť ich aplikácia viackrát opakovaná, ale medzi 10-15 hodinou je vhodné sa slnečnému žiareniu vyhýbať úplne.
  2. Varovné signály vášho tela neberte na ľahkú váhu. Pri prvých príznakoch spálenia, ako je svrbenie, pichanie, pálenie kože sa ihneď schovajte do tieňa, najlepšie dovnútra nejakej budovy, ale pokiaľ to nie je možné, tak sa aspoň oblečte, aby sa spálenie ešte viac nezhoršovalo. Pozor, začervenanie bude viditeľné až s miernym časovým odstupom od pobytu na slniečku.
  3. Ako prvá pomoc pomáhajú chladné obklady, ako napr. obklad namočený vo vychladenom odvare zo zeleného alebo čierneho čaju.
  4. Pomôžu aj kúpele vo vlažnej vode alebo sprchovanie.
  5. Po kúpeli spálenú pokožku opatrne osušte a potom naneste regeneračný prípravok obsahujúci D-panthenol. Ďalšími aktívnymi látkami, ktoré pokožke podráždenej slnkom prospievajú, sú nechtík lekársky, aloe vera, vitamín A a pod.
  6. Zvýšte príjem tekutín, pretože organizmus potrebuje pri hojení spálenín viac vody.
  7. Ak sa vám na spálenej koži vyskytnú pľuzgieriky, v žiadnom prípade ich neprepichujte. Za čas sa zahoja samy. Tekutina v nich obsiahnutá totiž chráni postihnuté miesta pred infekciou a podporuje hojenie kože.
  8. Na slniečko nechoďte, kým nebude koža úplne zdravá. Pred slnečným žiarením spoľahlivo chráni nepresvitajúci odev.
  9. Pri ťažkom spálení, alebo ak máte väčšiu časť kože pokrytú pľuzgierikmi (napríklad celý chrbát), potom vyhľadajte lekársku pomoc.
  10. V prípade veľmi bolestivého spálenia, porozmýšľajte o užití voľnopredajného lieku proti bolesti a s protizápalovým účinkom, napríklad ibuprofén.

 

Autor: Lenka Klabochová

Mohlo by vás tiež zaujímať