Predávkovanie doplnky stravy
Konzumácia väčšie dávky vitamínov nesvedčí ľudskému organizmu. To je fakt, na ktorý by sme nemali zabúdať. Na jednej strane sa snažíme o to, aby naše telo malo dostatok vitamínov, keď ich ale nemôžeme získať prirodzenou cestou, potom volíme ľahšiu formu. Tou sú syntetické vitamínové tabletky a ďalšie potravinové doplnky. Najčastejšie po nich siahame, aby sme sa optimálne ochránili pred chorobami.
Na druhú stranu nadmerná spotreba týchto liekov môže viesť k zdravotným komplikáciám. A to sa môže stať každému, ktorý sa skrátka predávkuje vitamíny. Tento stav sa nazýva hypervitaminóza a má rôzne prejavy od tých ľahších až po tie vážnejšie. Napríklad popraskané, boľavé či krvácajúce pery spadajú do kategórie miernejších symptómov. Poruchy zažívania alebo zle fungujúce obličky možno už považovať za signál závažnejších ťažkostí. Veľmi pritom záleží na požité dávke a konkrétnym druhu vitamínu.
Otrava vitamínovými tabletami čiže predávkovania doplnky stravy
Medzi nami sú aj takí, ktorí to so starostlivosťou o svoje zdravie nadmieru preháňajú. Títo ľudia si ráno na raňajky pripraví okrem nejakého kúsku pečiva a šálke čaju tiež pestrú škálu doplnkov stravy. Tie potom šlupnú ako malinu. Nikto z nich si moc neuvedomuje, že ide o chemicky vyrobené produkty. V nich obsiahnuté látky zaťažujú niektoré časti nášho organizmu. V najrôznejších multivitamínových prípravkoch sa môžu ukrývať farbivá, konzervanty, umelé sladidlá a ďalšie prídavné látky. Tieto zložky môžu stať za radom vedľajších účinkov. Avšak u zdravého jedinca nehrozí nepriaznivá odozva na podanie takýchto vitamínových medikamentov a to pochopiteľne za predpokladu, že človek dodrží bežné odporúčané dávkovanie.
S vitamínmi v syntetickej podobe musíme zaobchádzať s opatrnosťou, pretože sa vďaka nim môžeme ľahko a veľmi rýchlo predávkovať. Z tohto dôvodu by sme nemali prekračovať maximálny denný limit. Dávať pozor by sme si mali predovšetkým na vitamíny rozpustné v tukoch (A, E, D a K), ale aj na vitamíny rozpustné vo vode (konkrétne na C, B6 a B3).
Jednotlivé vitamíny
Priemyselne vyrábané vitamíny môžu obsahovať pomocné a iné látky. Tieto produkty sú zabalené do originálnych obalov. Dodávané sú ako v tabletách, kapsuliach a želé cukríkoch, tak aj vo forme sirupov. Niektoré vitamíny si môžete kúpiť aj v práškovej variante. Balenie obsahuje bežne 30 až 100 kusov kapsúl. Na trhu existujú aj výhodnejšie verzie. Tekuté vitamíny sú predávané v 30 až 250 ml balení. Tieto produkty si môžete kúpiť v 15 ml balení. Zato vitamíny v prášku môžu vážiť 100 g, 200 g až 400 g.
Vitamín A
Vitamín A je jeden z vitamínov rozpustných v tukoch, ktorý je nevyhnutný pre celý rad telesných funkcií. Nielen že tento vitamín prispieva k udržaniu správneho rovnovážneho stavu pokožky, zraku a sliznice, ale tiež podporuje normálnu funkciu imunitného systému. Ak má telo prebytok tohto vitamínu, dochádza k závratom a dvojitému videnie. Takýto jedinec má potom rozmazané videnie, je ospalý a objavuje sa u neho bolesť hlavy. V extrémnejších prípadoch sa človek nevyhne ani poškodením vnútorného orgánu, ako sú napríklad pečeň.
Otrava týmto vitamínom nemožno ľahko odhaliť. Preto lekári prichádzajú s inou diagnostickou taktikou. Nápomocné je im v tom röntgenové vyšetrenie. Pacienta pozorne sledujú a pravidelne mu meria hladinu vápnika. Nasadzuje sa liečebná kúra, ktorá je na prvý pohľad veľmi jednoduchá. Otrávená osoba zo svojho režimu na niekoľko dní vylúči vitamín A.
Popri spomínaného vitamínu existuje tiež beta karotén, ktorý sa radí do samostatnej skupiny provitamínu A. Ten dodáva telu jedinečnú aktívnu látku ochraňujúci kožu pred prílišnými slnečnými lúčmi. Táto forma vitamínu odďaľuje proces starnutia pokožky a celkovo zvyšuje obranyschopnosť ľudského organizmu. V neposlednom rade pôsobí ako prevencia pred najčastejšími civilizačnými chorobami, ako je ochorenie srdca a ciev. Predávkovanie beta karoténom nemá na organizmus vážnejšie vplyv. V tele dochádza biochemickému pochodu, ktorého výsledkom je vitamín A. Časť beta karoténu sa potom uloží do vrchnej štruktúry kože. So zvyškom si telo hravo poradí, lebo ho vylúči.
Vitamín E
Vitamín E je jednotka medzi antioxidanty. Tento druh je znamenitým lapačom voľných radikálov. Má vplyv na správnu funkciu srdca, ciev, cirkuláciu krvného obehu, mozgu a nervového systému. Vitamín E slúži k boju proti množstvu chorôb a je jeden z mála vitamínov, ktorý disponuje naozaj miernymi toxickými účinkami. Ak sa ľudia predávkujú prirodzeným spôsobom, potom im nehrozí žiadne riziko. Inak u otravy potravinovým doplnkom potrápi človeka nasledujúce zdravotné ťažkosti: hnačka, nevoľnosť od žalúdka, bolesti hlavy, celková únava a pocit svalovej slabosti. Vyššia koncentrácia tohto vitamínu má za následok narušenie správneho procesu vstrebávania vitamínu A. Samozrejme to sa môže prejaviť na poruche zrážanlivosti krvi a na poklese produkcie hormónov štítnej žľazy.
Prv než sa lekárom podarí stanoviť diagnózu, musí najprv poslať vzorku pacientovej krvi do laboratória. Ak je laboratórny test pozitívny, potom sa otrávenému naordinuje obmedzenie tohto vitamínu.
Vitamín D
Vitamín D je nesporne dôležitým vitamínom, ktorý podporuje správne fungovanie imunity. Pozitívne pôsobí na kosti a zuby. Tie sú vďaka tomuto vitamínu zdravšie a silnejšie. Vitamínu D sa poprieť nedajú mnohé ďalšie priaznivé účinky. Keď mu sa človek predávkuje týmto druhom vitamínu, musí počítať so zdravotnými ťažkosťami. K tým najbežnejším patrí nevoľnosť, zvracanie a slabosť. Človek trávi viac času na záchode. Takýto jedinec môže trpieť aj nechutenstvom. Väčšinou sa u neho môžu objaviť problémy s obličkami. Ak prekročí osoba niekoľkonásobne odporúčanú dávku, potom to môže viesť až k vážnemu stavu, ktorý sa odborne nazýva hyperkalcémia.
Krvné laboratórne testy a RTG sa radí medzi diagnostické metódy zisťujúci otravu týmto druhom vitamínu. Intoxikácia postupne odznie. Lekári môžu pacientovi podať infúziu a liečivé medikamenty.
Vitamín D3
Vitamín D3 možno prakticky považovať za jednu z najdôležitejších foriem vitamínu D. Za jeho produkciou stojí slnečné lúče. V období od jesene do jari je nutné tento vitamín do tela dostať prostredníctvom vitamínových doplnkov.
Vitamín K
Vitamín K je v ľudskom tele veľmi nepostrádateľný, pretože udržiava srdce v perfektnom stave a stará sa o kosti a ústnu dutinu. Efektívnym spôsobom bojuje proti rakovinovým ochoreniam a možno vďaka nemu riešiť problematiku krvácavosti. Ľudia pri nadbytku uvedeného vitamínu nemajú žiadne ťažkosti. To sa však netýka vitamínu K3. Tento syntetický produkt spôsobuje návaly. Človek sa viac potí. Tento stav môže byť sprevádzaný hemolýzou.
Vitamín C
Vitamín C je nesmierne potrebný pre rad činnosti v ľudskom tele, či už ide o tkanivové dýchanie, vývoj kostí, metabolizmus aminokyselín alebo o vstrebávanie železa, stimuláciu tvorby bielych krviniek a antioxidačnú obranu buniek. Tento druh sa vyznačuje unikátnou hydrofilnú vlastností. Nadbytok tejto látky spôsobuje neúmerné podráždenie tráviaceho traktu a zaťaženie niektorých orgánov. U človeka sa môže dostaviť aj kožná alergická reakcia.
Vitamín B
Vitamín B sa odborne nazýva B-komplex. Ide o skupinu vitamínov B, ktorá sa veľkou mierou podieľa na správnom fungovaní látkovej premeny. Do tejto kategórie spadajú vitamíny B1 až B12. Otrava menovanými vitamíny sa častokrát prejavuje nevoľnosťou, vracaním, hnačkou a začervenaním kože. Predávkovaná osoba sa oveľa viac potí, má nepríjemný pocit na koži a objavuje sa u neho porucha citlivosti končatín. Tento stav môže vyústiť až k rozvoju zlyhaniu pečene.
Autor: Lenka Klabochová