Prírodné repelenty
S nastupujúcim jarou sa opäť objavuje aj tradičný problém, ktorý nás sprevádza každú jar a leto. Opäť sa prebúdzajú komáre a ďalšie otravná háveď, ktorá nám inak pokojné slnečné dni otravuje hryzením a štiepaním. Poriadny komária štípanec je potom cítiť veľmi dlhú dobu. Farmaceutické spoločnosti sa predbiehajú v tom, kto na trh uvedie účinnejšie a sofistikovanejšie repelent. Pravdou je, že tieto prípravky ale vyjdú na veľké peniaze, zvlášť ak potrebujete je pre viacerých členov rodiny. Ich chemické zloženie tiež nemusí vyhovovať každému. Takže teda dosť teórie a poďme sa v praxi pozrieť, ako idú chemické repelenty nahradiť prírodnou cestou.
Cesnak je prírodným antibiotikom
Táto plodina síce nevonia zrovna vábne, ale to je, možno celkom paradoxne, aj jej najväčšou výhodou. Komáre a iný hmyz zaručene odradí. Preto sa odporúča potierať cesnakom ako okenné rámy, tak i vonkajšie terasy a pergoly. Cesnak vás vyjde doslova na pár korún a je veľmi účinným riešením. Plusom je, že na jeho špecifickú vôňu si asi zvyknete oveľa radšej, než na zápach chemických preparátov.
Bylinky jednoducho zaberajú
O niečo voňavejšiem variantom prírodné ochrany pred komármi sú bylinky. Skvele funguje levanduľa, ktorú môžete rozmiestniť tam, kam chcete komárom zabrániť v prístupe, prípadne sa môžete potierať levanduľovým olejom. Avšak pozor - pre tehotné ženy a osoby trpiace nízkym tlakom je to riešenie úplne nevhodné a vylúčené. Podobný efekt, avšak bez kontraindikácií, má tiež mäta. Jej výhodou je, že okrem komárov odrádza aj pavúky.
Rôzne výťažky z bylín môžete použiť ako výborné repelenty pre deti, ktorí majú veľmi citlivú pokožku.
Výroba domáceho repelentu
Domáce repelent si môžete vyrobiť tak, že zalejete kvety klinčeka horúcou vodou, necháte ich lúhovať a následne túto tekutinu aplikujete priamo na telo.
Vonné oleje
Tu už sa od rýdzo prírodných repelentov dostávame do komerčnejšie sféry, avšak pri výbere kvalitného oleja to nevadí. Vynikajúci je olej z citrónovej trávy, ktorý sa umiestni k zdroju tepla. Odparujúci sa olej je pre hmyz nepríjemný a oblúkom sa vám vyhne.
Čo všetko hovorili naše babičky?
Pred päťdesiatimi či sto rokmi neboli chemické repelenty dostupné vôbec a generácie našich babičiek si rovnako výborne poradila. Jednou z možností je potrieť si telo bravčovou masťou, čo sa ale rozhodne nie každému musí páčiť. O niečo voňavejšie riešenie je nálev z francovky a klinčekov, pochopiteľne dostatočne dlho vylúhovaný. Ak máte záhradku, môžete ju využiť vo svoj prospech pri boji s otravným hmyzom. Stačí v okolí vonkajšieho sedenia vysádzať palina alebo aksamietnice. Ani ich prirodzené aróma nie je pre hmyz vôbec lákavý.
Fajčiari, ktorým nevadí obetovať trochu tabaku, iste príde vhod nasledujúca rada. Do popolníka umiestnite trochu tabaku a zapáľte ho. Tabakový dym je (pre niekoho možno) smradľavej, ale súčasne tiež vysoko efektívne riešenie. Hmyz čiastočne odpudzuje aj dym vznikajúci u bežného ohňa, takže aj milovníci táborákov si prídu na svoje.
Autor: Lenka Klabochová